Twój koszyk jest pusty

  • Pałac w Kopicach
    Pałac w Kopicach
    Województwo opolskie

    Historia majątku w Kopicach z przed XIV wieku nie jest nam znana. Od 1360 roku Kopice były siedzibą rodu von Borswitz, później od 1460 roku w posiadaniu rodziny von Beess. Kolejnym właścicielem był kanonik katedry wrocławskiej Baltazar von Neckern, po nim Jan Henryk Heymann von Rosenthal, Gotfryd von Spaetgen, a od 1751 roku śląska rodzina szlachecka von Sierstorpff.

  • Pałac w Sulisławiu
    Pałac w Sulisławiu
    Województwo opolskie

    Sulisław od najdawniejszych czasów należał do ziemi Grodkowskiej. Według tradycji już w średniowieczu w Sulisławiu założono majątek, którego właścicielami była rodzina Zedlitzów. Po nich tutejsze dobra często zmieniały panów, wśród których byli m.in. Buchtowie z Pruszyny.

Opolskie Dwory i Pałace

Obiekty rezydencjalne w województwie opolskim

Województwo opolskie zawiera ziemie historycznie związane z Górnym i Dolnym Śląskiem, a także fragment ziemi wieluńskiej. W zachowanych zabytkach czytelne są wpływy sztuki czeskiej, pruskiej i polskiej, odzwierciedlające złożoną historię tych terenów.

Założenia parkowe i ogrodowe oraz aleje towarzyszące obiektom rezydencjonalnym to jedna z najliczniejszych grup zabytków w województwie opolskim (232 obiekty; 3,11% zasobu).

Mniej liczne są grupy obiektów użyteczności publicznej (132), obiekty rezydencjonalne (155), inne (152) oraz cmentarze (w tym także pojedyncze mogiły, 129).

Pod względem liczebności sytuacja kształtuje się następująco: najwięcej zagrożonych budynków to zabudowa folwarczna (42 obiekty; 21%) i rezydencjonalna (36; 23,23%).

Wśród obiektów nieużytkowanych wyróżniają się zabytki o przeznaczeniu przemysłowym (39; aż 47,56%), a także zamki (14; 53,85%). W obu przypadkach, wydawałoby się krańcowo odmiennych, problemem jest właściwe zagospodarowanie obiektów o znacznej kubaturze, których pierwotna funkcja jest niemożliwa do przywrócenia. Około 1/4 całego zespołu stanowi liczba nieużytkowanych obiektów wśród zabytków obronnych (29,09%), rezydencjonalnych (25,51%), z towarzyszącą im zielenią (23,91%) oraz zabudową folwarczną (24,50%), tworzących zespoły rezydencjonalno-parkowo-folwarczne.

Spośród 155 zweryfikowanych obiektów rezydencjonalnych tylko 106 (68,39% zasobu) uznano za niezagrożone, jednak to właśnie w tej grupie znajdują się zabytki odrestaurowane w sposób wzorcowy, przy ogromnym nakładzie finansów i pracy prywatnych właścicieli.

Obiekty zagrożone - czytaj więcej

Najliczniejsze grupy zagrożonych zabytków to obiekty folwarczne (42 obiekty, 20% zasobu) oraz rezydencjonalne (36; 23,23%). Rozmieszczenie zabytków rezydencjonalnych jest proporcjonalne do liczebności zasobu w powiatach – w granicach 20–30%. Najbardziej od średniej odbiega na korzyść powiat brzeski (2 zagrożone obiekty; 11,10% zasobu), na niekorzyść – powiat prudnicki (także 2 obiekty, ale 66,67% zasobu). W większości były to obiekty nieużytkowane. Zaniedbywanych od wielu lat parków (232 obiekty wpisane jako zieleń, głównie parki, ale także planty miejskie i aleje) nie można automatycznie zaliczać do obiektów zagrożonych, ponieważ ich stan jest stabilny, a dla specjalisty możliwy do poprawy.

Fragmenty tekstu pochodzą z Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych w województwie opolskim. Zabytki wpisane do rejestru zabytków (księgi rejestru A i C), wyd. Narodowy Instytut Dziedzictwa, Warszawa 2017.



Najnowsze wpisy z województwa opolskiego

Zapoznaj się z najnowszymi wpisami o dworach i pałacach z naszej Bazy DIPP.

Pałac Branice
Pałac Wysoka
Pałac Jastrzębie
Pałac Jaszów

Redaktorzy DIPP opolskiego
Nina Herzberg-Zielezińska

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 

Marek Gaworski

Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.