Twój koszyk jest pusty

Dwór Gierałcice

Historia dworu w Gierałcicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Gierałcicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Gierałcice wymieniono w dokumentach w 1210 roku. Dwór z 1429 roku powstał na dużej skarpie. Przebudowany został w stylu renesansowym w XVI stuleciu. Należał m.in. do biskupów nyskich oraz do rodziny von Troili (1615). Od 1599 roku wieś była własnością Henryka Buchty, członka rady księstwa biskupiego nyskiego i sędziego dworskiego. Henryk, żonaty z Ewą von Guttschreiber, miał syna Joachima, który potem odziedziczył Gierałcice. W 1703 roku Fryderyk Ferdynand von Maltitz, żonaty z Franciszką Jadwigą von Hundt, kupił Gierałcice od barona von Fritsch. Po jego śmierci majątek przejął brat Henryk Zygmunt. Około 1740 roku właścicielem wsi został Antoni Ferdynand von Grelff. Dwór, zbudowany na zboczu niewielkiego wzniesienia, frontem zwrócony jest na zachód. Piętrowa budowla powstała na planie prostokąta. Po II wojnie światowej wewnątrz prowadzono prace remontowe i w tylnym trakcie środkową salę przedzielono ścianką działową. W jednej z sal w narożniku południowo-wschodnim znajduje się kamienny portal zwieńczony gzymsem. Na elewacji budynku w większości możemy podziwiać resztki dawnego zdobienia sgraffitowego. Dwór jest własnością prywatną, dodatkowo znajdują się w nim biura firmy rolniczej.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
własność prywatna, biura firmy rolniczej
Numer rejestru zabytków:
1020/65
Data wpisu do rejestru:
08 maj 1965

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Głuchołazy

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.