Twój koszyk jest pusty

Pałac w Jastrzębiu

Historia pałacu w Jastrzębiu

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Jastrzębiu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Historia wsi sięga XIII stulecia. Początkowo była w posiadaniu śląskich książąt. Wśród kolejnych właścicieli byli m.in. von Salisch, von Boehm i Bezing oraz von Heydebrand. Pałac powstał w XVIII w. Następnie został przebudowany w 1833 oraz w 1881 roku. Rezydencja uległa częściowo zniszczeniu w 1945 roku. W czasach dawnej świetności założenie dopełniał barokowy ogród i romantyczny park krajobrazowy. Do dziś pozostały jedynie oficyny pałacowe.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Zespół:
pałacowo-folwarczny
Skład zespołu:
miejsce po dawnym dworze / pałacu, spalonym w 1945 r.; willa, zbudowana na miejscu dawnego kościoła, który rozebrano w 1825 r.; dawna oranżeria przy wilii; budynek między oranżerią a galerią, dawniej z głęboką arkadą; galeria, dawnie loggia; rządcówka, oficyna, poczta - obecnie domy mieszkalne; kuźnia obecnie sklep; gorzelnia obecnie magazyn; obora; stodoła; dawna kuźnia dworska; budynek gospodarczy - magazyn i hydrofornia; budynek mieszkalny; dawny dom mieszkalny, dawna chlewnia, dawny spichlerz, później stajnie i warchlakarnia, stodoła, tuczarnia świń, gnojówki, dwie inne stodoły - obecnie nieistniejące; garaże; stolarnia; biura; portiernia; warsztaty; wiata; sadzawka; górka widokowa; górka bachusowa; płyta nagrobna; budynki inwertarskie
Numer rejestru zabytków:
1051/65
Data wpisu do rejestru:
10 czerwiec 1965
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
budynek administracyjny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Namysłów

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.