Twój koszyk jest pusty

Pałac Chrósty

pałac Chrósty

Litografia Alexander Duncker

Historia pałacu w Chróstach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Chróstach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś należy do najmłodszych w woj. opolskim. Nazwa Chrosti po raz pierwszy wymieniona została w 1679 roku. Przed wiekami dobra rycerskie należały m.in. do Franciszka Karola von Gaschin, a także do Erdmanna von Lichnowski, który przed 1746 rokiem zakupił miejscowy majątek. Po jego śmierci dobra przeszły na syna Karola Erdmanna (w latach 1746-48 i 1749-63 pełnił funkcje starosty kozielskiego oraz raciborskiego). Neorenesansowy pałac zbudowany został około 1813 roku. W 1817 roku ówczesny właściciel – Anton von Garnier, sprzedał wieś Johannowi Schön. Jego syn Gustaw Schön w 1864 roku znaczne powiększył majątek. Najstarszy widok pałacu znany jest z kolorowej litografii z 1864 roku A. Dunckera. Na obrazie widać bryłę pałacu niewiele różniąca się od tej, która przetrwała do lat obecnych. Ostatnimi właścicielami do II wojny światowej była rodzina von Seherr-Thoss. Dzisiaj pałac jest w ruinie.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.