Twój koszyk jest pusty

Pałac w Jakubowicach

pałac w Jakubowicach

Udostępnił: Marek Gaworski

Historia pałacu w Jakubowicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Jakubowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Najstarsze informacje o Jakubowicach pochodzą z XIV w. Wieś początkowo była własnością książąt niemodlińskich, a potem rodzin Zierotin i Pückler. Za czasów hrabiego von Pücklera we wsi zbudowano pierwszy skromny dwór, który w późniejszym czasie został wchłonięty poprzez jego rozbudowę. Własnością Pücklerów pozostał on do przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych XIX w., kiedy to baron Koppy poślubił córkę Erdmanna III hrabiego Pücklera i otrzymał dobra w posagu panny młodej. Długo tu jednak nie zabawił, gdyż w 1865 roku sprzedał majątek Adolfowi baronowi von Thielmann. W rękach spadkobierców Jakubowice pozostały już do 1945 roku.

Baron Adolf Wilhelm urodził się 3 kwietnia 1839 roku. Jego rodzicami byli Franz i Bertha (pierwsza z dwóch żon Franza, z domu von Friebe). Początkowo był właścicielem m.in. Iławy na Dolnym Śląsku, a potem Jakubowic i części sąsiedniego Grabina. Był doktorem prawa, pruskim urzędnikiem sądowym, a w wojsku osiągnął stopień porucznika. W 1878 roku rozbudował stary dwór wraz z pozostałymi zabudowaniami gospodarczymi. Mały, piętrowy budynek, został powiększony o dodatkowe skrzydła, dzięki czemu powstał okazały, trzyskrzydłowy pałac o urozmaiconej bryle. W nowych pomieszczeniach na piętrze powstały sale reprezentacyjne oraz pomieszczenia mieszkalne pana i pani domu, a po przeciwnych stronach sali balowej znalazły się: sala jadalna, biblioteka, gabinet barona, palarnia z salą bilardową oraz pokoje dla dzieci. Służba, jak i nauczyciel dzieci Thielmannów, zajmowała pokoje na parterze oraz na poddaszu.

Adolf von Thielmann zmarł 7 stycznia 1908 roku. Jego majątek przejął syn Siegfried, który zajmował już w tym czasie pałac w Grudzieńcu. Ostatnim właścicielem pałacu był baron Stefan. W 1923 roku jego żoną została Julia von Schönberg. Thielmannowie opuścili majątek na początku 1945 roku, udając się do Saksonii. Stefan baron von Thielmann zmarł 18 lutego 1986 roku w Düsseldorfie.

Szczęśliwie, w czasie okolicznych walk pomiędzy Niemcami a Armią Radziecką w 1945 roku, pałac został jedynie nieznacznie uszkodzony. Przez lata budynek pozostawał niezamieszkany, wskutek czego popadł w ruinę. Wieś została zajęta przez czerwonoarmistów, a potem przekazana władzom polskim. Do lat siedemdziesiątych XX w. dawne gospodarstwo rolne Thielmannów służyło PGR-owi z pobliskiego Grabina, a później zostało sprywatyzowane. Sam pałac rozebrano w latach pięćdziesiątych XX w.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Niemodlin

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.