Twój koszyk jest pusty

Pałac w Grudyni Małej

Historia pałacu w Grudyni Małej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Grudyni Małej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze informacje o Grudyni pochodzą z 1354 roku. Majątek z krótką przerwą, od 1393 roku do 1754 roku, był własnością rodziny Larischów. W tym roku został podzielony pomiędzy Annę Larisch i hrabinę Dambrowka. W 1755 roku Grudynię odziedziczył Jan von Schipp ze Steblowa. W rękach jego rodziny dobra pozostały do 1835 roku, kiedy odsprzedano je Franciszkowi Schmidtowi z Dobrej. Po ślubie jego córki Anny z Hermannem Bonisch, Grudynia została własnością tego ostatniego. W 1870 roku właścicielem był już ich syn, Rudolf Bonisch z żoną. Jako że małżeństwo nie doczekało się prawowitego spadkobiercy, dobra w Grudyni Małej pod koniec XIX wieku stały się własnością Hansa i Anny Deloch z Karchowa i pozostały w ich rękach do 1945 roku.

Pałac został zbudowany, bądź rozbudowany, w 1859 roku, z wykorzystaniem murów dawnej budowli. Kolejne prace prowadzono w 1910 roku z inicjatywy rodziny Deloch. Eklektyczny pałac posiada wiele elementów późnoklasycystycznych i neobarokowych. Został zbudowany na rzucie prostokąta, z ryzalitem z kolumnami w centralnej części głównej fasady, mniejszym ryzalitem po stronie północnej oraz z aneksami po stronie południowej. Od wielu lat pałac popada w ruinę.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Zniszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.