Twój koszyk jest pusty

Pałac Dobra Pałac Dobra

Pałac Dobra

Autor: Marek Gaworski
Pałac Dobra Pałac Dobra

Pałac Dobra

Litografia Alexander Duncker
Pałac Dobra Pałac Dobra

Pałac Dobra

Litografia Alexander Duncker
Pałac Dobra Pałac Dobra

Pałac Dobra, Taras po południowej stronie pałacu w 1900 roku

Udostępnił: Marek Gaworski
Pałac Dobra Pałac Dobra

Pałac Dobra, Pałac na początku XX w.

Udostępnił: Marek Gaworski

Pałac Dobra

pałac Dobra początek XX w.

Udostępnił: Marek Gaworski, początek XX w.

Historia pałacu w Dobrej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Dobrej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o Dobrej pochodzą z dokumentów księcia opolskiego Kazimierza z 1228 roku. Początkowo należała ona do książąt opolskich i raciborskich, następnie do Rohoffskych ze Steblowa. W 1582 roku majątek przeszedł w ręce rodziny von Redern, która posiadała wieś do 1780 roku. Około 1750 roku Erdmann Carl von Redern zbudował w Dobrej nową rezydencję w stylu baroku francuskiego oraz założył park z piękną aleją lipową. W dniu 28 lutego 1780 roku wieś stała się własnością Heinricha Leopolda von Seherr-Thoss. Hrabia w 1800 roku swoim testamentem utworzył trzy fideikomisy dla swoich synów. Do czasu uzyskania pełnoletności młodego spadkobiercy majątkiem zarządzała żona Heinricha Leopolda – hrabina von Zollighofer. Dobrą przejął w 1806 roku Ernst, urodzony 4 sierpnia 1786 roku. W 1807 roku hrabia poślubił Agnes Leopoldine von Loen. Ernst zmarł 19 stycznia 1856 roku i następcą został najstarszy syn Hermann. To za jego czasów rozpoczęła się wielka przebudowa pałacu. Do prac zatrudniono Martina Gottgetreu. Po jakimś czasie w Dobrej pojawił się również znany architekt Carl Lüdecke. Wiadomo jednak, że projektami m.in. pałacu, kościoła, mauzoleum, kręgielni był Gottgetreu, natomiast Lüdecke zaprojektował jedną z bram wraz z budynkiem oraz był wykonawcą projektów Gottgetreua. W tym samym czasie zlikwidowano barokowy ogród i przystąpiono do realizacji projektu parku krajobrazowego w stylu angielskim. Pracami zajmował się Edward Petzold, znany ze współpracy z księciem von Pückler przy zakładaniu wielkiego parku z Bad Muskau. Po śmierci Hermanna nowym właścicielem pałacu został syn Roger, a potem wnuk Hermann. Po II wojnie światowej majątek rodziny von Seherr-Thoss został opuszczony. Pałac został spalony w czasie działań wojennych. W 2001 roku nowym właścicielem został prywatny przedsiębiorca i zaczęła się odbudowa pałacu, która trwa do dziś.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020
Zdjęcia: Marek Gaworski, Litografia Alexandra Dunckera, domena publiczna

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
W remoncie
Numer rejestru zabytków:
728/64
Data wpisu:
14 Mar, 1964

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Strzeleczki

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.