Twój koszyk jest pusty

Pałac Dobra

Historia pałacu w Dobrej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Dobrej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o Dobrej pochodzą z dokumentów księcia opolskiego Kazimierza z 1228 roku. Początkowo należała ona do książąt opolskich i raciborskich, następnie do Rohoffskych ze Steblowa. W 1582 roku majątek przeszedł w ręce rodziny von Redern, która posiadała wieś do 1780 roku. Około 1750 roku Erdmann Carl von Redern zbudował w Dobrej nową rezydencję w stylu baroku francuskiego oraz założył park z piękną aleją lipową. W dniu 28 lutego 1780 roku wieś stała się własnością Heinricha Leopolda von Seherr-Thoss. Hrabia w 1800 roku swoim testamentem utworzył trzy fideikomisy dla swoich synów. Do czasu uzyskania pełnoletności młodego spadkobiercy majątkiem zarządzała żona Heinricha Leopolda – hrabina von Zollighofer. Dobrą przejął w 1806 roku Ernst, urodzony 4 sierpnia 1786 roku. W 1807 roku hrabia poślubił Agnes Leopoldine von Loen. Ernst zmarł 19 stycznia 1856 roku i następcą został najstarszy syn Hermann. To za jego czasów rozpoczęła się wielka przebudowa pałacu. Do prac zatrudniono Martina Gottgetreu. Po jakimś czasie w Dobrej pojawił się również znany architekt Carl Lüdecke. Wiadomo jednak, że projektami m.in. pałacu, kościoła, mauzoleum, kręgielni był Gottgetreu, natomiast Lüdecke zaprojektował jedną z bram wraz z budynkiem oraz był wykonawcą projektów Gottgetreua. W tym samym czasie zlikwidowano barokowy ogród i przystąpiono do realizacji projektu parku krajobrazowego w stylu angielskim. Pracami zajmował się Edward Petzold, znany ze współpracy z księciem von Pückler przy zakładaniu wielkiego parku z Bad Muskau. Po śmierci Hermanna nowym właścicielem pałacu został syn Roger, a potem wnuk Hermann. Po II wojnie światowej majątek rodziny von Seherr-Thoss został opuszczony. Pałac został spalony w czasie działań wojennych. W 2001 roku nowym właścicielem został prywatny przedsiębiorca i zaczęła się odbudowa pałacu, która trwa do dziś.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020
Zdjęcia: Marek Gaworski, Litografia Alexandra Dunckera, domena publiczna

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
W remoncie
Numer rejestru zabytków:
728/64
Data wpisu:
14 Mar, 1964

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Strzeleczki

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.