Twój koszyk jest pusty

Pałac w Jasienicy Dolnej

Historia pałacu w Jasienicy Dolnej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Jasienicy Dolnej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Najstarsze wzmianki o Jasienicy Dolnej pochodzą z 1360 roku. Wieś przez wieki była podzielona na dwie części, które należały do księstwa nyskiego oraz do wrocławskich biskupów. W drugiej połowie XIV w. jednym z właścicieli był Mikołaj Mrakota z żoną Małgorzatą, a następnie rodzina Meinholta, jednego z rycerzy księstwa nyskiego. Do kolejnych właścicieli możemy zaliczyć w XVII w. baronową von Nowagk i Mikołaja von Burghaus. Do 1810 roku dzierżawcami wsi byli także Mikołaj Silwiusz, Mikołaj Wilhelm, Filip Kuntschky, jego syn Józef i Jan Rudziński. Największy rozwój Jasienica Dolna zawdzięcza jednak Augustowi Rappsilberowi – fabrykantowi z Nysy. W posiadaniu jego spadkobierców wieś pozostała do 1912 roku, kiedy to nabył ją August Johann Scholz. Nowy właściciel w 1920 roku przebudował dwór w niewielki, neobarokowy pałac.

Po zakończeniu II wojny światowej miejscowy majątek został przejęty przez Skarb Państwa. Początkowo w pałacu znajdowały się biura PGRu. Po remoncie budowla została przekazana szkole podstawowej i tę funkcję pełni do dziś. Pałac otoczony jest dawnymi zabudowaniami gospodarczymi i małym parkiem.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
1675/66
Data wpisu do rejestru:
22 czerwiec 2024
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
Zespół Szkolno-Przedszkolny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Łambinowice

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.