Twój koszyk jest pusty

Pałac w Grobnikach

Historia pałacu w Grobnikach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Grobnikach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dobra w Grobnikach stały się własnością joannitów około połowy XII w., jednak oficjalne informacje o komturii we wsi pojawiły się w 1282 roku. Pozwolenie na budowę „wzmocnionego domu” zakonnicy otrzymali około 1258 roku. W latach 1492-1507 Andreas Schundlo zbudował lub wzmocnił dom (zamek) i pozostałością tej budowli jest ostrołukowy portal gotycki, najstarszy fragment zamku. Kolejne informacje o budowli pochodzą z 1537 roku, kiedy zawaliło się kilka pomieszczeń. Po opuszczeniu zamku przez komtura Georga von Wartenberg zawaliła się kolejna część. Budowa nowego zamku zakończyła się w 1559 roku, co upamiętnia kamienna tablica z nazwiskiem i herbem fundatora oraz datą ukończenia prac. Remont przeprowadzono około 1700 roku, dzięki komturowi hrabiemu von Thun. W XVIII w. z inicjatywy Jana Ferdynanda von Herberstein założono ogród i oranżerię. Po sekularyzacji w 1810 roku majątek joannitów został wystawiony na sprzedaż i w 1813 roku Grobniki zostały sprzedane hrabiemu Fryderykowi Wilhelmowi von Prittwitz. Następnie majątek był własnością m.in. Josefa Polko, Karla Früsona, Mendela i Adolfa Berlinera, Diensta, Kinzela, Schwellinga i bracia Günther.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
784/64
Data wpisu do rejestru:
11 kwiecień 1964
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
"Zamek Pałac Joannitów"

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Głubczyce

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.