Twój koszyk jest pusty

Dwór Nowa Wieś
Dwór Nowa Wieś
Województwo łódzkie

W 1803 r. Nową Wieś kupił podczaszy inowrocławski Tomasz Górski. Po jego śmierci w 1818 r. majątek został podzielony między dzieci. Nowa wieś przypadła Franciszkowi Górskiemu. W 1867 r. majątek odziedziczył jego syn Franciszek Ksawery Lucjan Górski. Od 1880 r. Nowa Wieś należała do dr med. Józefa Handelsmana. 

Dwór Kaszewy Kościelne
Dwór Kaszewy Kościelne
Województwo łódzkie

Pierwsze wzmianki o wsi Kaszewy, a konkretnie o istniejącym tu kościele p.w. św. Andrzeja, pochodzą już z 1420 r. Wówczas wieś należała do rodziny Kaszowskich herbu Janina. W 1732 r. właścicielem majątku był już Jan Wilkanowski, podczaszy rawski.

Łódzkie Dwory i Pałace


Najnowsze wpisy z województwa łódzkiego

Zapoznaj się z najnowszymi wpisami o dworach i pałacach z naszej Bazy DIPP.

Willa "Pałac Piescha" w Tomaszowie Mazowieckim
Dwór Wodzierady
Dwór Krasińskich
Dwór Nowa Wieś

Redaktorzy DIPP łódzkiego

Aleksandra Szafrańska

Aleksandra Szafrańska

Mieszkam w Kutnie i jestem niepoprawnie zakochana w tym mieście, jak i w najbliższej okolicy. W wolnych chwilach wsiadam na rower (jeśli pogoda nie pozwoli to, w samochód) i jadę w bliższą lub dalszą okolicę na poszukiwania śladów historii – dworów, pałaców, zamków itp. Kocham wszystko, co stare, niezwykłe, tajemnicze, z duszą i historią. Dlatego też ukończyłam studia takie, a nie inne – archeologię, archiwistykę i muzealnictwo. Mam to szczęście, że udało mi się zakotwiczyć w zawodzie i kontynuować swoje pasje.

Zainteresowanie pałacami i dworami, w szczególności z terenu powiatu kutnowskiego, mogę rozwijać będąc aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Artykuły poświęcone historiom majątków ziemskich publikuję na łamach „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” (wydawnictwo TPZK) i „More Maiorum. Kwartalnik Genealogiczny”, zaś biogramy osób z nimi związanymi zamieszczam w „Kutnowskim Słowniku Biograficznym”.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.