♕ Łódzkie Dwory i Pałace
 • Dwór Nowa Wieś
  Dwór Nowa Wieś
  Województwo łódzkie

  W 1803 r. Nową Wieś kupił podczaszy inowrocławski Tomasz Górski. Po jego śmierci w 1818 r. majątek został podzielony między dzieci. Nowa wieś przypadła Franciszkowi Górskiemu. W 1867 r. majątek odziedziczył jego syn Franciszek Ksawery Lucjan Górski. Od 1880 r. Nowa Wieś należała do dr med. Józefa Handelsmana. 

 • Dwór Kaszewy Kościelne
  Dwór Kaszewy Kościelne
  Województwo łódzkie

  Pierwsze wzmianki o wsi Kaszewy, a konkretnie o istniejącym tu kościele p.w. św. Andrzeja, pochodzą już z 1420 r. Wówczas wieś należała do rodziny Kaszowskich herbu Janina. W 1732 r. właścicielem majątku był już Jan Wilkanowski, podczaszy rawski.

Łódzkie Dwory i PałaceNajnowsze wpisy z województwa łódzkiego

Zapoznaj się z najnowszymi wpisami o dworach i pałacach z naszej Bazy DIPP.

Dwór Nowa Wieś
Dwór Kaszewy Kościelne
Pałac Ktery
Dwór Krzyżanów

Redaktorzy DIPP łódzkiego

Aleksandra Szafrańska-Dolewska

Mieszkam w Kutnie i jestem niepoprawnie zakochana w tym mieście, jak i w najbliższej okolicy. W wolnych chwilach wsiadam na rower (jeśli pogoda nie pozwoli to, w samochód) i jadę w bliższą lub dalszą okolicę na poszukiwania śladów historii – dworów, pałaców, zamków itp. Kocham wszystko, co stare, niezwykłe, tajemnicze, z duszą i historią. Dlatego też ukończyłam studia takie, a nie inne – archeologię, archiwistykę i muzealnictwo. Mam to szczęście, że udało mi się zakotwiczyć w zawodzie i kontynuować swoje pasje.


Zainteresowanie pałacami i dworami, w szczególności z terenu powiatu kutnowskiego, mogę rozwijać będąc aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Artykuły poświęcone historiom majątków ziemskich publikuję na łamach „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” (wydawnictwo TPZK) i „More Maiorum. Kwartalnik Genealogiczny”, zaś biogramy osób z nimi związanymi zamieszczam w „Kutnowskim Słowniku Biograficznym”.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Wałowa 10/3, 84-200 Wejherowo
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
tel. + 48 58 778-21-30,
tel. kom +48 505-505-016

 

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najpopularniejsze regiony