Twój koszyk jest pusty

Pałac Bąkowice

pałac Bąkowice wnętrze z początku XX wieku

Udostępnił: Marek Gaworski, wnętrze z pocz. XX w.

Historia pałacu w Bąkowicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Bąkowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Najstarsze informacje o wsi pochodzą z 1353 roku. W XV w. należała ona do rodziny von Tschammer, a potem przeszła na własność rodu von Bees. Od XVII w. była m.in. w posiadaniu Cypriana Kotullinskiego, barona von Jeltsch, rodzin von Grelff, von Frankenberg i w latach 1720-70 von Pückler. Po nich majątek trafił do hrabiego von Sandretzky, następnie do Franza Wilhelma Rupprechta. Właściciele przez lata zmieniali się niezwykle często. W 1862 roku dobra trafiły w ręce generała von Lützow, a ten 10 lat później sprzedał je Eduardowi Lindner. W 1905 roku Bąkowice stały się własnością Margerity Willert Pacully. W latach 20. i 30. XX w. majątkiem zarządzał Franz Doms.

Barokowo-klasycystyczny pałac powstał na początku XIX stulecia. Około 1850 roku dobudowano skrzydło wschodnie. Kolejne prace miały miejsce w 1909 roku za czasów hrabiego Georga R. Pacully. Dziewięć lat później powstała dobudówka po stronie zachodniej, a w latach 1923-25, w miejscu balkonu od strony ogrodowej, zbudowano szklaną werandę nad gankiem zdobionym kolumnami doryckimi. Po 1945 roku w pałacu mieściło się przedszkole, biura PGRu i mieszkania. Dziś zabytek jest własnością prywatną.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry
Numer rejestru zabytków:
907/64
Data wpisu do rejestru:
26 maj 1964

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Świerczów

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.