Twój koszyk jest pusty

Pałac Budzieszowice

pałac Budzieszowice

Udostępnił: Marek Gaworski, Dwór w 1921 roku

Historia pałacu w Budzieszowicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Budzieszowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o Budzieszowicach pochodzi z dokumentu wystawionego w Otmuchowie w 1284 roku. Wówczas wchodziły w skład Księstwa Nyskiego i tym samym podlegały władzy biskupów wrocławskich. W 1615 roku należały do Samuela Toppelhammera von Schönbergk, w 1718 roku do Johanna Josepha von Zoffel, a od 1739 roku do jego syna Ignatza Ferdinanda von Zoffel. Kolejna zmiana nastąpiła w 1746 roku, gdy majątek przeszedł w ręce barona Carla von Hohenhauss oraz w 1788 roku, gdy właścicielem wsi została Eleonora von Vogt, z domu von Schlegenberg. Dwadzieścia lat później Budzieszowice zakupił Hoffman z Brzegu, a w 1842 roku hrabia Carl von Strachwitz, który stał się gospodarzem majątku za sumę 43 tysięcy talarów. Właściciele nie przywiązywali się zbyt długo do swoich włości, bo kolejne zmiany następowały szybko. Po Carlu von Strachwitz wieś należała do Oskara Chrusta, porucznika Rehmeta i Stephana Eigenthumera. Dzisiaj okazały dwór również jest własnością prywatną.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Łambinowice

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.