Twój koszyk jest pusty

Pałac Dąbrówka Górna

Historia pałacu w Dąbrówce Górnej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Dąbrówce Górnej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1361 i 1403 roku. W latach 60. XV w. właścicielem majątku był Henryk Groschik z podopolskich Groszowic. Od 1490 roku wieś należała m.in. do Rogoyskich, a w latach 1786-93 majątek był własnością Jana von Duesterloh. W 1801 roku nowym właścicielem Dąbrówki został baron Georg Ludwik von Dallwigk i jego syn Edgar, który w 1849 roku pełnił funkcję starosty powiatu opolskiego. W 1850 roku wieś przeszła w ręce Waltera von Teichmann-Logischen i pozostała w jego rodzinie do 1945 roku. Budowę barokowego pałacu na gruzach starego zamku zawdzięczamy rodzinie Rogoyskich. Ostateczny, eklektyczny wygląd nadała przebudowa w latach 1905-07, którą zainicjował Walter von Teichmann-Logischen. Od 1937 roku majątkiem zarządzał Hans Gottfried von Teichmann-Logischen. Po II wojnie światowej pałac wykorzystywano jako pomieszczenia biurowe PGRu, mieszkania, hotel oraz przedszkole. W 1965 roku oraz pod koniec lat 90. XX w. przeprowadzono w nim prace remontowe. Dziś jest własnością prywatną.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna
Numer rejestru zabytków:
1006/65
Data wpisu do rejestru:
07 maj 1965

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Krapkowice

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.