Twój koszyk jest pusty

Pałac Frączków

Historia pałacu w Frączkowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Frączkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1365 roku, gdy jej nazwa brzmiała Franczigisdorf. W latach 1672-73 Frączków był własnością Jana Henryka Heymanna von Rosenthal, do 1693 roku biskupa Karola Franciszka Neander von Petersheiden, a około 1728 roku Zygmunta von Habichtfeld. Jednym z kolejnych właścicieli Frączkowa była rodzina von Gilgenheimb oraz von Francken- -Sierstorpff. Pałac w stylu barokowym został zbudowany w latach 1730-50 przez rodzinę von Gilgenheimb i rozbudowany pomiędzy 1886 a 1889 rokiem przez Aleksandra von Francken-Sierstorpff. W efekcie prac powstało wieloskrzydłowe założenie o elewacjach opiętych ryzalitami, portykami, wykuszami oraz zróżnicowanymi w swych kształtach wieżami. W elewacji frontowej obok masywnej czworobocznej wieży umieszczono wysoką, smukłą wieżę zwieńczoną stożkiem latarni z barokowym hełmem. Czerwony kolor fasady kontrastował z jasnymi elementami detali architektonicznych. Dach zdobiły schodkowe szczyty inspirowane niderlandzką i niemiecką sztuką z XVI i XVII w. Aleksander zmarł w Berlinie 17 czerwca 1907 roku. Jego majątek przeszedł w ręce starszego brata Harrego, a osiem lat później w ręce drugiego syna Harrego - Josepha Marię. Za jego panowania wyremontowano pałac. Hrabia był ostatnim właścicielem pałacu. W dniu 16 marca 1945 roku wraz z rodziną opuścili swoje śląskie dobra uciekając przed nadchodzącym frontem. Obecny kształt budowli pochodzi z lat 1935-36, kiedy po pożarze, który strawił pałac, pomniejszono go i nadano nowy wygląd. Po II wojnie światowej obiekt miał sporo szczęścia. Ocalony przed zniszczeniem został zaadoptowany przez PGR. Po generalnym remoncie służył jako ośrodek wypoczynkowy. Dziś również można w nim wypocząć, gdyż w jego murach znajduje się hotel i restauracja dla gości.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
  • Muzeum Śląskie, domena publiczna
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
własność prywatna, wystawiony na sprzedaż
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Numer rejestru zabytków:
1959/72
Data wpisu:
2 Wrz, 1972

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Pakosławice

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.