Twój koszyk jest pusty

Pałac Goworowice

Historia pałacu w Goworowicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Goworowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Goworowice, wieś o średniowiecznym pochodzeniu, znajduje się w południowej części gminy Kamiennik, przy drodze do Paczkowa. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1371 i z 1396 roku. Wówczas jej nazwa brzmiała Gauwirs i Gowornici. Jak wszystkie sąsiednie wsie należała do księstwa nyskiego i biskupstwa wrocławskiego. W 1840 roku majątek stał się własnością Oskara Scholza i w rękach potomków jego rodziny pozostał do 1945 roku. Oskar był doktorem prawa oraz porucznikiem w armii pruskiej. Postanowił w Goworowicach zbudować siedzibę na miarę swoich oczekiwań. Pałac, jak się później okazało, powstawał etapami. Jako pierwszy powstał główny korpus założenia na osi wschód-zachód. Kolejne części zostały wzniesione do 1903 roku. W pałacu częściowo zachował się układ wnętrz oraz ceramiczne posadzki, nierzadko bogato zdobione. Z dawnych czasów uratowano także dwa zabytkowe piece kaflowe i fragmenty oryginalnej stolarki.

Pałac w stylu eklektycznym zbudowano na niewielkim wzniesieniu. Od strony północnej i zachodniej otoczony jest parkiem z wieloma okazami zabytkowych drzew. Dziś jest własnością prywatną i należy do firmy rolniczej oraz rodzin pracowników spółki.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Kamiennik

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.