Twój koszyk jest pusty

Pałac w Sulisławiu

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo opolskie, powiat brzeski, gmina Grodków

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
kompleks SPA&conference
Numer rejestru:
2027
Data wpisu
2 Maj, 1977

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Sulisławiu

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Sulisławiu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Sulisław od najdawniejszych czasów należał do ziemi Grodkowskiej. Według tradycji już w średniowieczu w Sulisławiu założono majątek, którego właścicielami była rodzina Zedlitzów. Po nich tutejsze dobra często zmieniały panów, wśród których byli m.in. Buchtowie z Pruszyny. Z dokumentów wynika, że już w 1688 r. stał tu dwór z folwarkiem, młyn, a we wsi mieszkało dwudziestu chłopów, osiemnastu zagrodników oraz szesnastu chałupników. Pod koniec XVIII wieku Sulisław stał się częścią majątku biskupiego w górnych Gałążczycach. Po sekularyzacji dóbr klasztornych w 1810 roku właścicielem majątku został król Prus Fryderyk Wilhelm III z dynastii Hohenzollernów. W 1814 r. król podarował Zamek Sulisław feldmarszałkowi Johannowi Yorck von Wartenburg za jego zasługi m.in. w wojnach napoleońskich. Ale majątek należał do niego krótko. W 1820 roku sprzedał Sulisław Hoffmanom. Kolejnym właścicielem wsi został Hugo Grosser, starosta powiatu.

W 1888 roku, w imieniu swojego pierwszego syna, 29-letniego Hansa Karla Grafa von Schaffgotsch tutejsze dobra kupiła hrabina Joanna von Schaffgotsch, właścicielka pałacu w Kopicach. Miały wtedy 510 hektarów powierzchni. Hans Karl zamieszkał w Sulisławiu, był jego właścicielem przez 20 lat i tutaj przyszło na świat dwoje jego dzieci: Hans Ulrich (ur. 1889) i Hedwig Maria (ur. 1891). W roku 1909 Sulisław przeszedł w ręce majętnych sąsiadów z pobliskiego Jędrzejowa - rodziny von Francken-Sierstorpff, a precyzyjniej – najpierw posiadłość wydzierżawił, by za jakiś czas zakupić – Johannes Graf von Francken-Sierstorpff. Rodzina Francken - Sierstorpffów posiadała Sulisław do końca II wojny światowej.

Po wojnie przez dwa lata w pałacu zimowali pracownicy cyrku „Arena”. Wtedy okolica zamieniała się w wielkie, oryginalne zoo. Przez pewien okres mieściła się tu m.in. komenda Organizacji Służba Polsce, a w 1978 roku budowlę przejęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a następnie Komenda Wojewódzka Milicji w Opolu. Milicjanci zorganizowali tu wtedy sanatorium. Od 2000 do 2006 r. Pałac stał zupełnie pusty.

Sulisław wypatrzył Jerzy Bar, prezes Towarzystwa Inwestycyjnego BTA, które inwestuje w biurowce nowej generacji w Warszawie. Dobra atmosfera tego miejsca zaważyła i w 2006 r. kupił tutejszy pałac z folwarkiem. Pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nowy właściciel przeprowadził gruntowną rewitalizację pałacu.

Pałac okazał się znakomitym miejscem do stworzenia Centrum Medycyny Ajurwedyjskiej i Jogi w Polsce. Zainaugurowało ono swoją działalność w czerwcu 2012 roku. Jego guru został Pan Chandra Mohan Bhandari, propagator jogi i ajurwedy o światowej renomie.

Źródła wiedzy

Opracowanie tekstu oraz zdjęcia udostępnione przez Pałac Sulisław.

Więcej obiektów w gm. Grodków

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.