Twój koszyk jest pusty

Pałac Chróścina

pałac Chróścina

Udostępnił: Marek Gaworski, Pałac w pierwszej połowie XX w.

Historia pałacu w Chróścinie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Chróścinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś pierwszy raz wzmiankowana była w 1223 roku pod nazwą Crostina. W czasach średniowiecznych należała do książąt opolskich i niemodlińskich. W 1845 roku majątek był własnością Jerchela, potem Maximiliana von Strachwitz (1886) oraz Tadeusza Szymonskiego. Około 1898 roku Szymonski przystąpił do modernizacji oraz przebudowy swojej nowej siedziby. Powstał obiekt na rzucie litery L, w tzw. stylu szwajcarskim, głównym wejściem zwrócony w kierunku wschodnim. Reprezentacyjne sale znajdowały się w południowej części. Z salonu prowadziło zejście na zachodni taras ogrodowy. Budowlę po stronie zachodniej i południowej otacza ciekawy park krajobrazowy, uporządkowany prawdopodobnie przez Szymonskiego. Od 1912 do 1934 roku wieś należała do Georga von Gerstenberg. Po jego śmierci majątek przeszedł w ręce spadkobierców, a po 1945 roku dwór przeszedł na własność Skarbu Państwa. Od 1950 roku znajdowała się w nim szkoła.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Dąbrowa

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.