Twój koszyk jest pusty

Pałac w Jarnołtówku

pałac w Smarchowicach Wielkich

Jerzy Dubiel

Historia pałacu w Jarnołtówku

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Jarnołtówku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze informacje o Jarnołtówku pochodzą z 1248, a potem z 1267 roku. W 1377 roku wieś należała do rycerza Hubenka, a potem do rodziny von Arnoltowicze. Około 1600 roku powstał pierwszy dwór obronny. W połowie XVII w. wieś należała do Georga Ludwig Steimechera von Sarenwald. W drugiej połowie XVII stulecia dwór został przebudowany w barokowy pałac i pozbawiony cech obronnych. Pod koniec XVIII w. majątek należał do Franza Xaviera von Berezko. Od 1819 do 1864 roku właściciele Jarnołtówka często się zmieniali, aż w końcu dobra trafiły w ręce rodziny von Knobelsdorf. Wówczas powstało założenie z pałacem z stylu późnoklasycystycznym. W piwnicy budowli do dziś znajdują się relikty renesansowego dworu, którego mury zostały wykorzystane przy jego przebudowie. W XX w. pałac należał m.in. do rodziny von Strachwitz.

Po II wojnie światowej został zrujnowany, lecz po remoncie przeprowadzonym przez prywatnego właściciela znajduje się w bardzo dobrym stanie i otoczona jest parkiem w stylu angielskim.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna
Zespół:
dworski
Skład zespołu:
dwór, oficyna dworska, park
Numer rejestru:
933/64
Data wpisu:
3 Cze, 1964

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Głuchołazy

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.