Twój koszyk jest pusty

Pałac Garbów

Historia pałacu w Garbowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Garbowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Najstarsze informacje o wsi pochodzą z 1288 roku. Pierwszym znanym właścicielem był Thamme. Prawdopodobnie już wtedy istniał tu zamek wraz z folwarkiem. Wieś przez stulecia najczęściej należała do właścicieli pobliskiego Brzegu. W 1883 roku Garbów był już własnością Franza von Löbbecke, który przebywał w swoim majątku do lat 20. XX w. Gospodarstwem kierował wówczas zarządca Karl Scharioth. Po śmierci Franza kolejnym właścicielem został Oskar von Löbbecke. Jego rodzina posiadała m.in. udziały w cukrowni w Brzegu. Od 1937 roku do końca II wojny światowej właścicielem Garbowa był Friedrich Eduard von Löbbecke. Po zakończeniu II wojny światowej pałac przeszedł w ręce Skarbu Państwa. W jego murach znalazły się biura PGRu, które znajdowały się w nim do lat dziewięćdziesiątych XX w. Od 1996 roku pałac jest własnością mieszkających w niej lokatorów. Pierwszy pałac został wniesiony przed XIX w. w stylu neoklasycystycznym. Gdy wieś została zakupiona przez rodzinę von Löbbecke Franz przebudował i powiększył swoją nową rezydencję. Dziś możemy ją oglądać w niezmienionym kształcie, jednak wszystkie dawne pomieszczenia po współczesnych przekształceniach zatraciły swój wygląd, nie mówiąc oczywiście o wystroju, który został rozkradziony i zniszczony przez Armię Radziecką.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
mieszkania

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Lubsza

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.