Twój koszyk jest pusty

Pałac Chorula

pałac Chorula

Udostępnił: Marek Gaworski

pałac Chorula

Udostępnił: Marek Gaworski, Pałac w pierwszej połowie XX w.

Historia pałacu w Choruli

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Choruli. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś w źródłach wymieniono około 1300 roku, a pierwszym znanym właścicielem był w 1412 roku Thomas Chorula. Po kolejnych członkach rodziny wieś przeszła w posiadanie rodów von Dobschütz i von Larisch, do których Chorula należała do XVIII w. W 1533 roku właścicielem był Krzysztof, a w drugiej połowie XVII w. Baltazar Ludwik von Larisch. Był to człowiek rozrzutny, słynący z utrzymywania sporej wielkości dworu. Po jego śmierci Chorulę odziedziczyła niezamężna córka Katarzyna. W 1783 roku majątek należał do Karola Józefa, by potem stać się własnością rodziny hrabiego von Strachwitz. W 1844 roku Chorula należała już do rodziny Reil. Pierwszą budowlą rezydencjonalną we wsi był zamek zbudowany prawdopodobnie w 1684 roku i przebudowany w XIX w. na pałac. Budynek został podpalony przez Rosjan w 1945 roku. W latach 70. XX w. pozostałości zostały rozebrane i obiekt zniknął z powierzchni ziemi.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Gogolin

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.