Twój koszyk jest pusty

Pałac Gierałcice

Historia pałacu w Gierałcicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Gierałcicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś utożsamiana z Geraltowskimi i rodem von Studnitz była ich siedzibą od 1499 roku. Na przełomie XVII i XVIII w. właścicielem był Jan Wolff von Frankenberg. Około 1733 roku Gierałcice były własnością Adama Friedricha von Studnitz, aż do jego śmierci w 1740 roku. Wówczas majątek wydzierżawiono Krystianowi Gottlieb von Janisch. Od 1749 do 1754 roku wieś należała do Karola Henryka von Naefe. Kolejnym właścicielem był Jan Wilhelm Burski, żonaty z Heleną Eleonorą Fryderyką von Lichnowski. W 1841 roku majątek zakupił generał wojsk pruskich August de Monts. Rodzina de Monts z bogatą tradycją, sięgającą 1222 roku, wywodziła się z Langwedocji w dzisiejszej Francji. August urodził się 15 kwietnia 1806 roku w Erlangen. Był dwukrotnie żonaty, po raz pierwszy z Pauliną von Eisenhart, a potem z Adelajdą Zofią Hermann von Konen. Z obu małżeństw doczekał się szóstki potomstwa i jeden z synów – Jeannot Karol August Ludwik Monts – przejął po nim Gierałcice, które sprzedał w 1902 roku rodzinie von Studnitz. Od 1903 do 1945 roku pałac był własnością Felixa von Studnitz. Potem mieściły się w nim biura PGR, a od 1957 roku pałac jest własnością Caritasu. W jego murach mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Zespół:
pałacowo-folwarczny
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Dom Pomocy Społecznej
Numer rejestru zabytków:
A-207/2013
Data wpisu do rejestru:
01 październik 2013

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Wołczyn

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.