Twój koszyk jest pusty

Pałac Gosław

Historia pałacu w Gosławiu

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Gosławiu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Gosław, wzmiankowany w 1300 roku, przez wieki utożsamiany był z rodziną von Frankenberg. W ich posiadaniu majątek pozostawał do końca XVII stulecia. Na początku XVIII w. Gosław był także własnością Karola de Heydbrand, lecz w 1733 roku majątek trafił ponownie do Frankenbergów. W 1808 roku właścicielem został von Garnier, choć niektóre źródła twierdzą, że Gosław mógł wchodzić w skład majoratu Turawa już około 1750 roku. W posiadaniu rodziny von Garnier majątek w Gosławiu pozostał do 1945 roku.

W czasie działań wojennych miejscowy dwór pełnił rolę pensjonatu dla żon niemieckich oficerów. Po zakończeniu II wojny światowej teren majątku został rozparcelowany między przesiedleńców z dawnych Kresów.

W Gosławiu dawniej znajdował się tzw. Stary Dwór, który rozebrano w latach 80. XX w. Około 1925 roku rodzina von Garnier wybudowała drugi dwór, tzw. Nowy. Budowla została zbudowana na planie prostokąta w stylu klasycystycznym. Jest to budynek jednokondygnacyjny, podpiwniczony, z dwupiętrowymi ryzalitami. Dwór nakryty jest dwuspadowym dachem z półszczytami. Elewacje główne są siedmioosiowe, boczne dwuosiowe. W części frontowej dworu znajdują się dwubiegowe schody, a po stronie przeciwnej taras.

Obecnie dwór jest własnością prywatną i jest zamieszkany.  

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry
Numer rejestru zabytków:
324/58

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Byczyna

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.