Twój koszyk jest pusty

Pałac Ciepielowice

Historia pałacu w Ciepielowicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Ciepielowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1534 roku wieś wymieniano jako Tschepanowitz. Pierwszym znanym z nazwiska właścicielem majątku był w połowie XVIII wieku baron Jan Józef von Feldendorfer und Borotin, a potem von Biedau. W 1841 roku gospodarzem została rodzina von Ziegler-Klipphausen. Później dobra oddano w dzierżawę. Od 1886 do 1898 roku należały do księcia Alfreda von Hatzfeld-Wildenburg, a potem do Konrada von Hochberga i Hermanna zu Solms-Baruth. Pałac do 1937 roku był jego główną siedzibą. Po 1945 roku należał do Wojska Polskiego i został podzielony na mieszkania. Rezydencję zbudowano około 1800 roku. Pierwsze powstało zachodnie skrzydło pałacu, któremu nadano styl klasycystyczny. Za czasów hrabiego zu Solms-Baruth budynek został powiększony poprzez dobudowanie od strony wschodniej nowego skrzydła. Obydwie części połączyła wieża, gdzie znajdowała się nowa klatka schodowa. Obecnie pałac popada w ruinę.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Zniszczony
Numer rejestru zabytków:
1010/65
Data wpisu do rejestru:
07 maj 1965

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Biała

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.