Twój koszyk jest pusty

Pałac Dobrodzień

Historia pałacu w Dobrodzieniu

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Dobrodzieniu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza pisemna wzmianka o Dobrodzieniu pochodzi z XIII w. i w tym czasie już znajdował się tu dwór. Początkowo należał on do opolskich książąt. W 1452 roku jego właścicielem został Henryk Kalinowski. Część miasteczka należała także do rodziny Grotkowskich. Następnie Dobrodzień był własnością Posadowskich. W 1585 roku Jarotzki zakupił dobra od Magdaleny, wdowy po Wacławie Posadowskim. Po nim majątkiem zarządzał syn Daniel, a potem Anna, która sprzedała dobra braciom von Blacha. W XVII i XVIII stuleciu właścicielami byli Blankowscy. W 1740 roku dobra na sześć lat wydzierżawił Karol Henryk von Goschitzky. Od XVIII w. Dobrodzień był własnością m.in. Józefa Hollego, gen. Bornstädt, księcia Karla Friedricha von Schönaich-Carolath, Jerzego Ludwika von Dallwigk, hrabiego Burghaus, von Schlabrendorf, von Sobeck, von Stumer, książęcej rodziny von Braunschweig oraz księcia Saksonii Alberta. Dwór w stylu neoklasycystycznym powstał w 1848 roku z inicjatywy Ferdinanda Schreibera. Po południowej stronie założenia znajdują się zabudowania dworskie ze spichlerzem oraz czworakami. Dwór był odnawiany w pierwszej połowie XX w., a obecnie mieści się w nim hotel.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Hotel
Numer rejestru zabytków:
387/60

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Dobrodzień

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.