Twój koszyk jest pusty

Pałac w Janowie

Historia pałacu w Janowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Janowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dobrze zachowany i niezwykle ciekawy architektonicznie pałac znajduje się w północnej części wsi. Pierwsze informacje o Janowie pochodzą z 1409 roku. Do grona wielu właścicieli możemy zaliczyć rodzinę Tschirschkich (od około 1765 roku), którzy po przejęciu wsi przebudowali dawny średniowieczny zamek w murowany dwór. Wówczas była to niewielka budowla o dwutraktowym układzie wnętrz. Wejście prowadziło przez barokowy portal, zachowany do dziś w formie wejścia do piwnicy. W 1828 roku Janów należał do Gepperta, a od 1845 roku wchodził w skład majątku rodziny von Pfeil. Po 1886 roku sprzedali oni wieś Albrechtowi Winkler, który na początku XX w. pozbył się dóbr na rzecz rodziny Moll. Nowi właściciele byli fabrykantami z Brzegu, do których należała m.in. garbarnia w mieście. Przebudowę dworu w okazały, eklektyczny pałac zapoczątkowano w 1904 roku. Całkowite prace zakończone zostały przez Otto Molla w 1913 roku. W rękach jego rodziny Janów pozostał do 1945 roku. Pałac po przebudowie uzyskał wysoką wieżę, loggię i nowe wnętrza.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
2176/87
Data wpisu do rejestru:
01 październik 1987
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna, wystawiony na sprzedaż

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Olszanka

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.