Twój koszyk jest pusty

Dwór Chmielowice

Historia dworu w Chmielowicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Chmielowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze oficjalne wzmianki o wsi pochodzą z 1541 roku, wówczas nazywała się ona Chemelowicz. Wiek XVII to czas, gdy należała m.in. do rodziny von Guttschreiber. Od 1845 roku majątek był własnością Grosmanna, a od 1861 do 1929 roku rodziny von Donat. Pierwszym właścicielem z rodu był Richard, urodzony w 1836 roku. Przez pewien okres był deputowanym Rejencji Opolskiej. Po jego śmierci (grób, jak i zarówno groby młodszych córek można znaleźć na miejscowym cmentarzu) majątkiem zarządzał syn Franz. Po sprzedaży Chmielowic przez Franz Xavera von Donat w 1928 roku rodzina przeprowadziła się na Dolny Śląsk do pałacu w Wiadrowie. Dwór położony jest pośrodku niewielkiego parku. Zbudowany został przed 1883 rokiem i w niewielkim stopniu przebudowany na początku XX w.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Dom Dziecka
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów - Miasto Opole

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.