Twój koszyk jest pusty

Pałac w Janowej

Historia pałacu w Janowej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Janowej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Powstanie wsi zawdzięczamy wrocławskim biskupom. Na terenie dawnego folwarku znajduje się ciekawy, wczesnobarokowy dwór zbudowany pod koniec pierwszej połowy XVII w. Budowla wzniesiona na planie prostokąta posiada dwie kondygnacje mieszkalne oraz poddasze gospodarcze. Główna, siedmioosiowa fasada skierowana jest w stronę południową. Piętra rozdzielają gzymsy. Boczne elewacje dworu zdobią półokrągłe spływy. Narożniki wzmacniają półokrągłe, stożkowe szkarpy biegnące do wysokości piętra. Nad wejściem do wnętrza wmurowano kamienny kartusz herbowy dawnych właścicieli.

Budowlę remontowano w XVIII i XIX w. Prace przeprowadzone w latach 60. XX stulecia częściowo zatarły pierwotny układ wnętrz. Do dziś w środku zachowało się kilka kamiennych portali przypominających o starej historii zabytku. Obecnie dwór jest zamieszkany.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
1183/66
Data wpisu do rejestru:
08 marzec 1966
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, mieszkania

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Otmuchów

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.