Twój koszyk jest pusty

Pałac w Jakubowicach

Historia pałacu w Jakubowicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Jakubowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Jakubowice wymieniano w dokumentach po raz pierwszy w XV w. W XVIII stuleciu właścicielami była rodzina von Hoscheck. W 1817 roku majątek przeszedł w posiadanie rodziny von Szczutowsky. Wśród kolejnych mieszkańców można wymienić m.in. Bertę Seegar, Wilhelma Seegar oraz Marię, ostatnią przedstawicielkę rodziny przed opuszczeniem majątku w 1945 roku. W XVIII w. we wsi znajdował się trzyskrzydłowy pałac w formie zbliżonym do litery U, który w 1879 roku został przebudowany do obecnego kształtu. O zakończeniu prac przypomina m.in. metalowa chorągiewka z datą 1879 na północnej wieży.

Po 1945 roku pałac przejął Skarb Państwa i wewnątrz umieszczono biura PGRu, następnie mieszkania prywatne, bibliotekę i niewielki hotel. Obecnie rezydencja została przeznaczona na prywatny dom spokojnej starości i nie jest udostępniona zwiedzającym.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Zdjęcia:

  • Marek Gaworski
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Dom Pomocy Społecznej - Dom Opieki Pałac Jakubowice

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.