Twój koszyk jest pusty

Pałac Biała Nyska

pałac Biała Nyska

Jerzy Dubiel

pałac Biała Nyska

Udostępnił: Marek Gaworski, I poł. XX w.

Historia pałacu w Białej Nyskiej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Białej Nyskiej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki historyczne mówią o powstaniu osady w 1231 roku, a historia zamku w Białej Nyskiej sięga roku 1275, gdy w tym miejscu swoją warownię zbudował książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. Po pewnym czasie doszło do konfliktu pomiędzy księciem a biskupem wrocławskim, wskutek czego w latach 1292-96 zamek rozebrano. W XVI w. Biała należała do Dippranda Zcettres, potem do Christopha Falkenhain von Krichen oraz rodziny Trautmannsdorf. W XVI w. dawne fundamenty zamku zostały wykorzystane przy budowie nowej renesansowej rezydencji, należącej od 1851 roku do rodziny von Falkenhausen. Główna przebudowa pałacu miała miejsce w 1882 roku. Niestety, po pięknym pałacu nic już nie zostało. Został zniszczony w trakcie działań wojennych w marcu 1945 roku. W latach sześćdziesiątych XX w. można było znaleźć jeszcze spore fragmenty zniszczonego pałacu, m.in. wieżę, kaplicę czy sklepienia piwnic w części północnej.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa opolskiego, Strzelce Opolskie 2023
Zdjęcia:

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Nysa

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.