Twój koszyk jest pusty

Dworek Młyna (X)

dworek Młyna (X) w Gdańsku widok z boku
dworek młyna (X) w Gdańsku widok z tyłu
dworek Młyna (X) w Gdańsku
Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat gdański, gmina Gdańsk

Rodzaj obiektu:
Dworek
Zastosowanie:
mieszkania
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworku Młyna (X)

Przeczytaj więcej informacji o dworze Młyna (X) w Gdańsku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór Młyna X w Gdańsku znajdujący się przy ul. Kwietnej, jest dziś niestety jedną z najbardziej zaniedbanych budowli dworskich w rejonie Potoku Oliwskiego. Leży nieco na zachód od głównego traktu. Dwór został wzniesiony około 1800 r. przy jednym z czterech młynów czynnych na terenie Doliny Oliwskiej, a ponad dwudziestu funkcjonujących niegdyś nad pracowitym Potokiem Oliwskim. Najprawdopodobniej do II wojny światowej dworek stanowił prywatną własność zarządcy lasów oliwskich. Dlatego nazywano go Dworem Myśliwskim. Obecnym gospodarzem jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej nr 7.

Obiekt został zbudowany na planie prostokąta z cegły. Jest budynkiem jednokondygnacyjnym o dwuspadowym dachu. Zachował się taras o pełnej balustradzie z oryginalnym rokokowym słupkiem, który jest połączony poręczą ze słupkiem przedprożowym - oba ozdobione są ornamentami roślinnymi. Nad tarasem znajduje się balkon wsparty na drewnianych, ozdobnych kroksztynach z motywem jedzącej orzech wiewiórki. Na piętro prowadzą kręte schody z balustradą. W pokoju od strony północno-zachodniej konserwatorzy zabytków, prowadzący po wojnie dokumentację, utrwalili na fotografii jeden z kilku zachowanych pieców kaflowych z I poł. XIX w. Ściany dawnych sieni oraz sufity poszczególnych części dworu zdobiły malowidła o tematyce myśliwskiej. Ostatni remont kapitalny przeprowadzony był w 1974 r.

Źródła wiedzy
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, 2009.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska,  zdjęcia: wizytacja terenowa 28.10.2016 r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.