Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu Kuźniczki w Gdańsku

Przeczytaj więcej informacji o dworze Kuźniczki w Gdańsku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Kuźniczki wzmiankowane są w dokumentach od 1551 r. Posiadłość składała się z dwóch części: lewobrzeżnej tzw. oliwskiej, należącej do oliwskich cystersów oraz prawobrzeżnej tzw. wrzeszczańskiej, należącej do gdańskich patrycjuszy. W 1703 r. obie części zostały połączone.

Kuźniczki nabył Filip Bischoff. Potem majątek przypadł w udziale Tiedemannowi Giese. Gospodarzyli tu również Wejherowie i Schumannowie.

W 1711 r. cały majątek nabyła rodzina mieszczan gdańskich Schmidtów.

Dwór Kuźniczki został wybudowany przez gdańskiego ławnika Michała Gotfryda Schmidta. Posiadłość należała do niego w II poł. XVIII w. Niewykluczone, że już wcześniej istniało tu jakieś założenie dworskie.

Kres świetności Kuźniczki przeżyły podczas rozbiorów oraz wojen napoleońskich. Na początku XIX w. dwór oraz cały majątek były w złym stanie. W 1820 r. przeprowadzono remont dworu. W efekcie obiekt zyskał cechy klasycystyczne. Dwa lata później właścicielem został Karol Krzysztof Malinowski.

Majątek kilkukrotnie zmieniał właścicieli jeszcze w XIX w. W 1871 r. dwór nabyło przedsiębiorstwo Danziger Aktion Bierbrauerei, które wybudowało to wielki, nowoczesny browar.

Ok. 1900 r. dwór został ponownie wyremontowany. Parter przystosowano na potrzeby działalności restauracji. Na piętrze powstało z kolei 5 mieszkań. W 1945 r. dwór został przejęty przez Skarb Państwa. Nie zmieniła się wówczas funkcja parterowej części obiektu. Nadal działała tu restauracja „Lotos”.

W 1971 r. w wyniku przeprowadzonego remontu przestała istnieć spora część rokokowego wystroju i wyposażenia dworu. Wówczas właścicielem obiektu był DZBM Gdańsk-Północ. W 1978 r. dwór został przekazany w wieczystą dzierżawę Klubowi Sportowemu „Start”. Dzięki jego staraniom w 1983 r. zostały ukończone prace kolejnego remontu, tym razem pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Projekt rewaloryzacyjnego zabytku wykonany został przez Pracownię Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 2001 r. dwór jest własnością gminy Gdańsk.

Źródła wiedzy
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, Gdańsk 2009
  • Gedanopedia

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Włodzmierz Jacek Adamski, www.zamki.rotmanka.com, pocztówka: Muzeum Pomorza