Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu Mon Plaisir w Gdańsku

Przeczytaj więcej informacji o dworze Mon Plaisir w Gdańsku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór znajduje się w Gdańsku w dzielnicy Wrzeszcz przy głównej ulicy- Grunwaldzkiej. Jest to wolnostojący budynek wybudowany w 1814 roku na zniszczonych fundamentach dworu z 1802 roku wybudowanego przez burmistrza Gdańska Gabriela von Bomeln. Zespół dworsko-ogrodowy należał do doktora Georga Ernsta Remusa od którego dwór zakupił Jan Uphagen, znamienity gdańszczanin, autor prac historycznych, kolekcjoner sztuki, wielki miłośnik książek. Dawniej mieścił się w nim Konsulat Szwedzki, a w końcu lat siedemdziesiątych XX wieku przystosowano go na potrzeby Pałacu Ślubów. W jego wnętrzach w latach 1976-2001 zawierano cywilne małżeństwa. Stąd czasem nazywa się go potocznie Pałacem Ślubów.

Dwór jest dwukondygnacyjny wzniesiony na planie prostokąta z centralnym płaskim ryzalitem z werandą. Przykrywa go w głównej części czterospadowy dach, a nad frontową ścianą budynku dwuspadowy. We wnętrzu znajdują się schody z ażurową balustradą oraz zdobione roślinnymi motywami drzwi prowadzące do pomieszczenia na pierwszej kondygnacji. Dwór w przeszłości był kilkukrotnie przebudowywany. Dwór Mon Plaisir od zachodu zamykał oś widokową Wielkiej Alei Lipowej- rzędy identycznych, regularnie posadzonych drzew wzdłuż drogi prowadzącej do Wrzeszcza o niebagatelnych rozmiarach, które były chlubą wszystkich gdańszczan.

Obecnie we dworze działa Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania organizacji Pozarządowych, które dzierżawi obiekt. Dwór ma przejść remont.

Źródła wiedzy
  • Katarzyna Rozmarynowska Wielka Aleja Lipowa Powolne zamieranie czy rekonstrukcja?  [w:] 30 Dni, nr 3, Gdańsk, 2017
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, Gdańsk 2009.

Tekst: Patrycja Grygoruk, zdjęcia: Włodzimierz Jacek Adamski, www.zamki.rotmanka.com, 2011 r. (udostępniono za zgodą autora)