Twój koszyk jest pusty

Dwór Strzyża, Gdańsk

  • dwór Strzyża
    Arthur Bendrat, Dwór II w Strzyży, 1882, Gedanopedia
Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat gdański, gmina Gdańsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu Strzyża w Gdańsku

Przeczytaj więcej informacji o dworze Strzyża w Gdańsku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś została założona przez cystersów z klasztoru w Oliwie. Wzmiankowana była już w 1342 r.

W Strzyży Górnej znajdowała się jedna z 9 podmiejskich rezydencji patrycjuszowskich – wytworny Dwór II. W 1612 r. (inne źródła wskazują na datę 1610) oliwski opat Dawid Konarski wydzierżawił część zakonnych dóbr Mikołajowi (Nicolaus) Friedlandowi. To właśnie on wzniósł pierwszy budynek, który zdobił malowniczo położoną posiadłość.

W 1643 r. letnia rezydencja przeszła na własność Franciszka Vossa. A następnie od 1645 r. właścicielem był Krystian (Christian) Kerschenstein.

W 1761 r. stał tu dwór murowany, który znacznie rozbudował gdański kupiec i armator Franciszek Gotfryd Rottenburg. Za jego czasów założono niewielki ogród, uchodzący za jeden ze wspanialszych w okolicy. Odtąd rezydencję w Strzyży Górnej aż do końca jej istnienia określano jako Dwór Rottenburga.

Dwór II po Franzie Rottenburgu kupił na licytacji 22 maja 1800 r. Paul Schnaase, lecz natychmiast odkupił go syn zmarłego, kupiec Paul Julius Rottenburg.

W 1816 r. w wyniku bankructwa Paula Juliusa Rottenburga, dwór został wystawiony na licytację. Nowym właścicielem został Anton Franx Matthy, syn Johanna Magdaleny z domu Rottenburg (siostry Paula Juliusa) i Antona Ignaca de Matthy. Kolejnym właścicielem w 1818 r. został Carl Gottlieb Hartmann, królewski radca rządowy. W połowie XIX w. właścicielką dworu była Christine Louise z domu Heyden, wdowa po kapitanie statku Richardzie Jacobie Domansky.

W 1871 r. dwór w Strzyży był w nędznym stanie. Przyczyniły się do tego wojny napoleońskie oraz czasy wielkiego kryzysu. W niektórych izbach całkowicie brakowało podłóg, zostało również wyburzone prawe skrzydło dworu.

Dwór rozebrano w 1885 r. wraz z wytyczeniem ul. Obywatelskiej, która łączy obecnie ul. Żołnierzy Wyklętych z ul. Partyzantów.

Źródła wiedzy
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, Gdańsk 2009
  • Gedanopedia

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Arthur Bendrat, Dwór II w Strzyży, 1882, Gedanopedia

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.