Twój koszyk jest pusty

Anielski Dwór (V) w Gdańsku

Dwór V Anielski Dwór Gdańsk Polanki 117
Autorka: Nina Herzberg-Zielezińska, 2016
Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat gdański, gmina Gdańsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zespół:
dworski
Skład zespołu:
budynek południowy i północny
Numer rejestru zabytków:
715
Numer dawnego
rejestru zabytków:
592
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku
Data wpisu do rejestru:
20 Gru, 1972

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu (V) w Gdańsku

Przeczytaj więcej informacji o Anielskim Dworze (V) w Gdańsku, znajdującego się przy ulicy Polanki. Zapoznaj się z jego historią. Miłego czytania!

Historia

Dzieje tego obiektu sięgają połowy XVI w. Wtedy posiadłość zaczął dzierżawić Mikołaj Cambier. Wzniósł on niewielki, murowany pałac oraz urządził okazały ogród ze stawami. Wkrótce po budowie obiektu zaczęto go nazywać Jutrzenką bądź Anielskim Dworem. Kolejnymi właścicielami byli kolejno: Nataniel Rücholds, pani de la Motte, Piotr Wastow i Nataniel Schultz, który starał się jeszcze bardziej upiększyć i tak już okazałą rezydencję. Późnobarokowy pałacyk z lat 1750-1760 przetrwał do naszych czasów. Jest to budynek pokryty mansardowym dachem z lukranami oraz facjatką zwieńczoną rokokowym szczytem. We wnętrzach obiektu poza sienią były także: jadalnia, salon oraz pokoje mieszkalne. 

Tuż przed II rozbiorem Polski, posiadłość określana jako Dwór V przeszła w ręce znanej rodziny gdańskich patrycjuszy Soermannów. Zaś na kilka lat przed zdobyciem Gdańska przez Napoleona gospodarzem pałacyku był senator Jan von Franzius. To on dobudował do opisywanego obiektu pałacyk o klasycznych formach (ok. 1800 r.). Najpewniej pełnił on funkcję reprezentacyjną, ponieważ jego wnętrza wypełniała dość obszerna sala balowa (na piętrze) z okazałym balkonem wspartym na czterech kolumnach. Fronton zaś zdobi do dziś zachowana wnęka z wykutą w blasze kopią antycznej wazy. Senator był właścicielem Dworu V do 1819 r. 

Ostatnim prywatnym właścicielem tego obiektu był Sacgsenhaus, który sprzedał swoją posiadłość Zakładowi Ubezpieczeń w Wolnym Mieście Gdańsku. Później dwór został włączony do wielkiego zespołu szpitalnego. Niektórzy twierdzą, iż w 1945 r. w pomieszczeniach pałacyku zalegały stosy trupów. Od ponad pół wieku rezydencja znajduje się na terenie Szpitala Marynarki Wojennej. Obecnie obiekt przeszedł gruntowny remont i należy do osoby prywatnej. Na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze znana funkcja obiektu. 

Dwór jest obiektem gry terenowej "geocaching" - LINK

Źródła wiedzy

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: wizytacja terenowa 28.10.2016 r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.