Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu (V) w Gdańsku

Przeczytaj więcej informacji o Anielskim Dworze (V) w Gdańsku, znajdującego się przy ulicy Polanki. Zapoznaj się z jego historią. Miłego czytania!

Historia

Dzieje tego obiektu sięgają połowy XVI w. Wtedy posiadłość zaczął dzierżawić Mikołaj Cambier. Wzniósł on niewielki, murowany pałac oraz urządził okazały ogród ze stawami. Wkrótce po budowie obiektu zaczęto go nazywać Jutrzenką bądź Anielskim Dworem. Kolejnymi właścicielami byli kolejno: Nataniel Rücholds, pani de la Motte, Piotr Wastow i Nataniel Schultz, który starał się jeszcze bardziej upiększyć i tak już okazałą rezydencję. Późnobarokowy pałacyk z lat 1750-1760 przetrwał do naszych czasów. Jest to budynek pokryty mansardowym dachem z lukranami oraz facjatką zwieńczoną rokokowym szczytem. We wnętrzach obiektu poza sienią były także: jadalnia, salon oraz pokoje mieszkalne. 

Tuż przed II rozbiorem Polski, posiadłość określana jako Dwór V przeszła w ręce znanej rodziny gdańskich patrycjuszy Soermannów. Zaś na kilka lat przed zdobyciem Gdańska przez Napoleona gospodarzem pałacyku był senator Jan von Franzius. To on dobudował do opisywanego obiektu pałacyk o klasycznych formach (ok. 1800 r.). Najpewniej pełnił on funkcję reprezentacyjną, ponieważ jego wnętrza wypełniała dość obszerna sala balowa (na piętrze) z okazałym balkonem wspartym na czterech kolumnach. Fronton zaś zdobi do dziś zachowana wnęka z wykutą w blasze kopią antycznej wazy. Senator był właścicielem Dworu V do 1819 r. 

Ostatnim prywatnym właścicielem tego obiektu był Sacgsenhaus, który sprzedał swoją posiadłość Zakładowi Ubezpieczeń w Wolnym Mieście Gdańsku. Później dwór został włączony do wielkiego zespołu szpitalnego. Niektórzy twierdzą, iż w 1945 r. w pomieszczeniach pałacyku zalegały stosy trupów. Od ponad pół wieku rezydencja znajduje się na terenie Szpitala Marynarki Wojennej. Obecnie obiekt przeszedł gruntowny remont i należy do osoby prywatnej. Na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze znana funkcja obiektu. 

Dwór jest obiektem gry terenowej "geocaching" - LINK

Źródła wiedzy

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: wizytacja terenowa 28.10.2016 r.