Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu Uphagenów w Gdańsku

Przeczytaj więcej informacji o dworze Uphagenów w Gdańsku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór wzniesiony został ok. 1800 r. Pierwotnie był to obiekt wolnostojący. Obecnie przylega do niego od północnego wschodu neogotycki kościół p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1860 r., a od strony południowo-wschodniej kompleks budynków szpitalnych.

Dwór należał do licznych rezydencji letnich Uphagenów. Wybudowany został z cegły i częściowo z kamienia. Fasada posiada liczne zdobienia. Część frontowa nakryta jest trójspadowym dachem z lukarnami. Środkową kalenicę zdobi ośmioboczna sygnaturka z niewielkim dzwonem. Splendoru elewacji frontowej dodawał dwukondygnacyjny, bogato dekorowany portyk z osiowym ryzalitem. Poniżej gzymsu zachował się piękny fryz z płaskorzeźbionym motywem roślinnym. Tylna elewacja, okalająca dziedziniec wewnętrzny dworu była bogato dekorowana. W górnej części wystawki tylnej połaci dachu (od strony północnej) zamontowano okrągłą tarczę zegarową. Zachowała się także w dobrym stanie klatka schodowa, stare drzwi wejściowe z klasycystycznymi zdobieniami supraporty, prowadzące do pomieszczeń w części parterowej i też na pierwszym piętrze.

Ok. poł. XIX w. dwór nabył od wdowy po Uphagenie zamożny kupiec Joahnn Gottfryd Kuhn. Zmieniła się wówczas funkcja obiektu. Dwór został przeznaczony na potrzeby powstającego w tym miejscu katolickiego szpitala.

W 1853 r. dobudowano pierwszą część obszernego gmachu szpitala, w którym opiekę sprawowały siostry boromeuszki. Później kompleks należał do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zaczął mocno podupadać z biegiem lat. Nikt nie chciał się podjąć się zakupu i zainwestowania w podupadły zabytek.

W 2019 r. rozpoczął się proces rewitalizacji Dworu Uphagena i kompleksu dawnego szpitala. W kompleksie utworzono już hotel. Nowym właścicielem została spółka Arche. Sam budynek dworu czeka w dalszym ciągu na remont.

Źródła wiedzy
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, Gdańsk 2009
  • Maciej Dzwonnik, Rewitalizacja Dworu Uphagena i dawnego szpitala na Dolnym Mieście w Gdańsku [w:] https://trojmiasto.wyborcza.pl/, 2019

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Yanek, 2013 r., Fotopolska