Twój koszyk jest pusty

Dwór Ogrodnika Saltzmanna 

dwór ogrodnika saltzmana gdańsk 2016
Autorka: Nina Herzberg-Zielezińska, 2016
dwór ogrodnika saltzmana gdańsk 2016
Autorka: Nina Herzberg-Zielezińska, 2016
dwór ogrodnika saltzmana gdańsk 2016
Autorka: Nina Herzberg-Zielezińska, 2016
Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat gdański, gmina Gdańsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Korporacja Budowlana Doraco Sp. z.o.o.
Numer rejestru zabytków:
13
Numer dawnego
rejestru zabytków:
4
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku
Data wpisu do rejestru:
10 Cze, 1947

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu Saltzmanna w Gdańsku

Przeczytaj więcej informacji o dworze ogrodnika Saltzmanna w Gdańdsku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór znajdujący się przy ulicy Opackiej 12, został wybudowany z inicjatywy opata Jacka Rybińskiego ok. 1760 r. Pierwotnie był to dom przeznaczony dla ogrodnika Kazimierza Dębińskiego, który zaprojektował m.in. północno-zachodnią część parku.

Według opracowania źródłowego Tadeusza Głuszki "Dworek ogrodnika", który w swoim opracowaniu przywołuje Jerzy Samp, biskup Karl książę von Hohenzollern-Hechingen sprowadził do Oliwy wybitnego architekta ogrodowego w 1784 r. Był nim Johann Georg Nicolas Saltzmann. Od 1793 r. był on głównym inspektorem oliwskiego ogrodu. Zmarł w 1831 r. najprawdopodobniej jako jedna z ofiar epidemii.

Po II wojnie światowej właścicielem dworku zostało Ministerstwo Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Leśnictwa. Natomiast użytkownikiem przez długie lata było Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych (Zieleń Miejska). Obecnie dwór należy do Korporacji Budowlanej DORACO Sp. z. o.o. Zabytek przeszedł gruntowną renowację, dzięki której odzyskał dawny blask. Na terenie majątku w 2014 r. założono również ogród japoński.

Dwór jest ceglany, podpiwniczony, został wniesiony na planie prostokąta. Od strony północnej zdobi go płytki ryzalit oraz ganek wsparty od frontu na sześciu kolumnach. Po stronie południowej do wnętrza obiektu prowadzi sień, w której zachowały się kręcące schody. W części centralnej znajdują się dwie kondygnacje, a w skrzydłach bocznych jedna. Elewację północą zdobi dwukondygnacyjny ryzalit zwieńczony trójkątnym tympanonem. Pierwotnie sień znajdowała się na osi budynku, natomiast od frontu znajdował się obszerny salon, a po bokach pokoje.

Najcenniejsze elementy dawnego wystroju i wyposażenia to: zabytkowa stolarka klatki schodowej z dekorowaną balustradą, klasycystyczne kominki (w sieni i saloniku), posadzka w ganku. Z kolei na obszernym dziedzińcu przetrwały dwa słupki przedprożowe z początku XVIII w. Na jednym z nich, ponad dekoracyjnym inicjałem, widnieje data: 1715.

Źródła wiedzy
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, 2009.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: wizytacja terenowa 28.10.2016 r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.