♕Dwory i Pałace Polski: dwór Kiełpino Górne, Gdańsk I historia
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Kiełpinie Górnym

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kiełpinie Górnym, dzisiejszej dzielnicy Gdańska. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Kiełpino Górne to obecnie osiedle w Gdańsku, w dzielnicy Kokoszki. Dawna wieś w dokumentach po raz pierwszy pojawia się w czasach panowania krzyżackiego. Na jednym z właścicieli majątku w 1545 roku ciążył zarzut dokonania czynu napiętnowanego przez gdańszczan ze szczególną surowością – kradzież koni. Innymi właścicielami Kiełpina byli m.in. Jan von Wysiecki i Adam von Klosiński. Obaj zasłynęli z wypowiedzenia walki mieszkańcom pobliskich Szadółek. Zaczęła się ona od sporu o miedzę i przywileje, a zakończyła w 1677 roku zabójstwem jednego z gospodarzy, który wdał się w sprzeczkę z Wysieckim. Czyn uszedł mu jednak na sucho. Kilka lat później Wysiecki wraz z szwagrem, będąc pod wpływem alkoholu, dokonali napaści na dom gospodarza Wagnera z Szadółek.

W XIX wieku właścicielem majątku był Karl Stanisław Gralath, syn burmistrza Gdańska. Był on również właścicielem Sulmina, Otomina i Jasienia. Istnieje przypuszczenie, że to właśnie Karl wybudował zachowany do dziś dwór wraz z założeniem gospodarczym. Po zakończeniu I wojny światowej wieś znalazła się w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Do 1945 roku właścicielami dworu była pewna rodzina, która prowadziła w Gdańsku sklep z futrami. Dwór w Kiełpinie traktowali jako swoją letnią rezydencję. Na co dzień mieszkał tam ich zarządca. Po wojnie dwór został podzielony na dwie części. W jednej znajdowała się szkoła wraz z mieszkaniami dla nauczycieli. W latach 60. szkoła została przeniesiona do innego budynku, a w 1973 roku Kiełpino przyłączono do Gdańska. Dwór popadł w ruinę.

Jego stan jeszcze w latach 80. pozostawiał wiele do życzenia. Miał dziurawy dach, brakowało jednej ze ścian a strop był w rozsypce. Zrujnowanym obiektem zainteresowały się w 1982 roku trzy rodziny z Trójmiasta, które po przeprowadzanym tam remoncie, który trwał trzy lata, przywróciły zabytkowi jego dawną świetność.

Źródła wiedzy
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, Gdańsk, 1998.
  • Eugeniusz Gołąbka, Dzieje okolic Gdańska i Gdyni, Gdańsk 2010.
  • Jakub Gilewicz, Historia zabytkowego dworu w Kiełpinie Górnym, 2017 r. [dostęp online]

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski, 2012 r. (udostępniono za zgodą autora).