Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kiełpinie Górnym, Gdańsk

dwór w Kiełpinie Górnym

www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski, 2012 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat gdański, gmina Gdańsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park
Numer rejestru:
841
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku
Data wpisu:
7 Lis, 1975
Gminna ewidencja
zabytków:
dwór z parkiem

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kiełpinie Górnym

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kiełpinie Górnym, dzisiejszej dzielnicy Gdańska. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Kiełpino Górne to obecnie osiedle w Gdańsku, w dzielnicy Kokoszki. Dawna wieś w dokumentach po raz pierwszy pojawia się w czasach panowania krzyżackiego. Na jednym z właścicieli majątku w 1545 roku ciążył zarzut dokonania czynu napiętnowanego przez gdańszczan ze szczególną surowością – kradzież koni. Innymi właścicielami Kiełpina byli m.in. Jan von Wysiecki i Adam von Klosiński. Obaj zasłynęli z wypowiedzenia walki mieszkańcom pobliskich Szadółek. Zaczęła się ona od sporu o miedzę i przywileje, a zakończyła w 1677 roku zabójstwem jednego z gospodarzy, który wdał się w sprzeczkę z Wysieckim. Czyn uszedł mu jednak na sucho. Kilka lat później Wysiecki wraz z szwagrem, będąc pod wpływem alkoholu, dokonali napaści na dom gospodarza Wagnera z Szadółek.

W XIX wieku właścicielem majątku był Karl Stanisław Gralath, syn burmistrza Gdańska. Był on również właścicielem Sulmina, Otomina i Jasienia. Istnieje przypuszczenie, że to właśnie Karl wybudował zachowany do dziś dwór wraz z założeniem gospodarczym. Po zakończeniu I wojny światowej wieś znalazła się w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Do 1945 roku właścicielami dworu była pewna rodzina, która prowadziła w Gdańsku sklep z futrami. Dwór w Kiełpinie traktowali jako swoją letnią rezydencję. Na co dzień mieszkał tam ich zarządca. Po wojnie dwór został podzielony na dwie części. W jednej znajdowała się szkoła wraz z mieszkaniami dla nauczycieli. W latach 60. szkoła została przeniesiona do innego budynku, a w 1973 roku Kiełpino przyłączono do Gdańska. Dwór popadł w ruinę.

Jego stan jeszcze w latach 80. pozostawiał wiele do życzenia. Miał dziurawy dach, brakowało jednej ze ścian a strop był w rozsypce. Zrujnowanym obiektem zainteresowały się w 1982 roku trzy rodziny z Trójmiasta, które po przeprowadzanym tam remoncie, który trwał trzy lata, przywróciły zabytkowi jego dawną świetność.

Źródła wiedzy
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, Gdańsk, 1998.
  • Eugeniusz Gołąbka, Dzieje okolic Gdańska i Gdyni, Gdańsk 2010.
  • Jakub Gilewicz, Historia zabytkowego dworu w Kiełpinie Górnym, 2017 r. [dostęp online]

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski, 2012 r. (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.