Twój koszyk jest pusty

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat gdański, gmina Gdańsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
595
Data wpisu do rejestru:
20 grudzień 1972
Stan zachowania:
W remoncie
Zastosowanie:
Przedszkole

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu oruńskiego w Gdańsku

Przeczytaj więcej informacji o dworze oruńskim w Gdańsku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Później w miejsce starego dworu zbudowano pałacyk, który w klasycystycznym stylu z XIX w. przetrwał do dziś.

Na początku XVII w. posiadłość przejął burmistrz Gdańska Bartłomiej Schachmann, który założył tu swoją rezydencję, zaopatrując ją w stawy, strumienie z wodospadami i różne gatunki ozdobnych roślin. W 1630 r. nowymi właścicielami zostali syn Bartłomieja, również gdański burmistrz i burgrabia królewski Jan Czirenberg i Anna z Schachmannów. Jan wzbogacił oruńską siedzibę z niebywałym przepychem. Wówczas powstały tarasy, kwietniki, wymyślne ścieżki i roślinne labirynty. Urządzał także w ogrodzie letnie biesiady, koncerty i bale oraz spotkania towarzyskie.

Od 1685 r. przez blisko 100 lat posiadłość należała do rodziny Groddecków, zachowując przy tym charakter parkowo-dworskiej rezydencji. Pierwszym właścicielem z tej rodziny był Albrecht Groddeck. Posiadłość musiała być naprawdę okazała i godna uwagi, świadczy o tym chociażby wizyta króla Polski – Augusta II Sasa.

W XVIII w. (a dokładnie w 1780 r.) oruńską posiadłość odziedziczył burmistrz gdański Johann Gotfryd Reyger. Jego krewny, wybitny gdański botanki, dr Gotfryd Reyger założył tu ogród botaniczny z szklarnią i rzadkimi gatunkami egzotycznych roślin (m. in. ananasy, owoce cytrusowe czy kawa).

Rok 1813 r. przyniósł koniec świetności oruńskiej posiadłości. Nastąpiło wówczas oblężenie Gdańska w wyniku wojny napoleońskiej. Reszty spustoszeń dokonał orkan, który przeszedł w Oruni w 1818 r. Cały kompleks został zniszczony i już nigdy nie udało się mu przywrócić dawnej świetności. W 1918 r. park wraz z zrujnowanym dworem nabył na licytacji bogaty gdańszczanin Friedrich August Hoene. Poczynił on próby ponownego rozplanowania kompleksu, jednak powstałe dzieło ogrodnicze, pomimo tego, że było okazałe to było zupełnie odmienne od tego, które niegdyś tu powstało. Znaczną część parku zajmował sad owocowy i duży ogród warzywny. Kompleks został ogrodzony i zaopatrzony w bramę wejściową, co spowodowało że dwór i ogród przestał być ogólnodostępny. Dopiero jego ostatnia prywatna właścicielka – Emilia Hoene – umierając w 1917 r. zapisała go miastu.

Oruński park został jednak ponownie zniszczony w wyniku działań wojennych oraz późniejszych lat powojennych.

Obecnie miasto dba o Park Oruński. Miejsce jest otwarte dla mieszkańców i turystów. Organizowane są w nim koncerty i festyny.

Obecnie dwór jest siedzibą przedszkola. W lutym bieżącego roku (tj. 2022 r.) rozpoczął się remont elewacji dworu.

Źródła wiedzy
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, Gdańsk 2009
  • Jerzy Szukalski, W dolinie oruńskiego potoku [w:] Jantarowe Szlaki, nr 3, Gdańsk 2003

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska; zdjęcia: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (udostępniono za zgodą).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.