Twój koszyk jest pusty

Dwór Piecewski, Gdańsk

Dwór Piecewski, Gdańsk
Autor: Włodzimierz Jacek Adamski, 2011 r.
Dwór Piecewski, Gdańsk
Autor: Włodzimierz Jacek Adamski, 2011 r.
Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat gdański, gmina Gdańsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
869
Data wpisu do rejestru:
14 lipiec 1982
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Kancelaria Notarialna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu piecewskiego w Gdańsku

Przeczytaj więcej informacji o dworze piecewskim w Gdańsku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Piecki (niem. Pietzkendorf) istniała już w czasie panowania książąt pomorskich. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1238 r. Należąca wówczas do oliwskich cystersów wieś nosiła nazwę Byssekiv. W I poł. XIV w. posiadłość przejęli Krzyżacy. W 1445 r. wieś była własnością gdańskiego szpitala św. Elżbiety.

Piecki spłonęły podczas wojny Stefana Batorego z gdańszczanami w 1577 r. Ogromne zniszczenia oraz bieżące potrzeby szpitala sprawiły, iż jego zarząd podjął decyzję o stopniowej sprzedaży piecewskich nieruchomości zamożnym gdańskim patrycjuszom.

Od drugiej połowy XVII w. parcela przy ul. Piecewskiej 7 należała do znanej gdańskiej rodziny Uphagenów. Pierwszym właścicielem był Jan Uphagen starszy, zaś po nim, od 1693 r., jego syn i spadkobierca Henryk (Wilhelm Heinrich). To z jego inicjatywy powstała gospoda (zwana Mittelkrug), która była chętnie uczęszczana przez gdańszczan.

Znajdujący się tu obecnie dwór pochodzi z poł. XVIII w. Dwór powstał w miejscu gospodu bądź w jej bliskim sąsiedztwie.

Ostatnią właścicielką z rodu Uphagenów w 1768 r. była Elżbieta. W 1770 r. sprzedała ona dwór Martinowi Behnke, a on sprzedał go u schyłku XVIII w. Korneliuszowi von Almonde.

Podczas oblężenia Gdańska przez wojska napoleońskie w 1807 r. dwór pełnił funkcję kwatery głównodowodzącego walkami marszałka Franciszka Józefa Lefebvre’a, późniejszego księcia Gdańska.

Na przełomie XIX i XX w. omawiany obiekt został rozbudowany. Od strony południowej dostawiono do niego piętrową dobudówkę. 

Po zakończeniu się II wojny światowej dwór pozostał w rękach prywatnych. Po 1948 r. właścicielem był Bronisław Malinowski. W latach 60-tych dwór zaczął popadać w ruinę. Rozebrano wówczas zachodnie skrzydło. W kolejnych latach był przebudowywany przez użytkowników na własną rękę, tracąc m.in. stylowy dach. W 1972 r. w wyniku kolejnej rozbudowy uległ zatarciu rokokowy charakter dworu. Wkrótce dewastacji uległ park.

Dopiero w 1977 r. dwór został przejęty przez Skarb Państwa, który przydzielił go Gdańskiemu Kombinatowi Budowy Domów. W latach 1978-1982 dwór przekazano Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, ale biblioteka nie dbała o niego należycie z braku funduszy. Dodatkowo dewastowany był okoliczny teren w związku z budową osiedla.

W latach 80-tych architekt Kazimierz Jarosz wykonał dokumentację techniczną i plan zagospodarowania działki, starając się przeznaczyć ją na cele mieszkaniowo-usługowe, nie uzyskał jednak zgody na wykup nieruchomości. Dworek był już w fatalnym stanie - bez drzwi, okien, podłóg i groził zawaleniem. W 1984 r. został przekazany Ośrodkowi Analiz Wartości Inżynierskiej Spółdzielni Pracy z przeznaczeniem na cele biurowo-projektowe. Zaczęły się prace nad zabezpieczeniem ruiny pod okiem konserwatorów. Dopiero w 1990 r. spółka "Dwór Uphagena" dostała akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kupiła dwór, weszła w wieczyste użytkowanie ziemi i przystąpiła do rekonstrukcji dworku. (cytat pochodzi z bloga: Piecki-Migowo-Historia).

W Pieckach stał również inny majątek, który również należał do rodziny Uphagenów. Nie przetrwał jednak do naszych czasów. O nieistniejącym dworze nie zachowało się wiele informacji. Wiadomo jednak, że jego ostatnim właścicielem był Joachim Renk.

Obecnie w dworze znajduje się kancelaria notarialna.

Źródła wiedzy
  • Jerzy Samp, Gdańskie dwory i pałace, Gdańsk 2009
  • Marek Wilkowski, materiały ze strony Piecki-Migowo-Historia (udostępnione za zgodą autora)

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Włodzimierz Jacek Adamski, 2011 r., www.zamki.rotmanka.com

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.