Twój koszyk jest pusty

Raport o stanie zachowania dworów i pałaców powiatu wejherowskiego

Dwory i pałace odegrały kluczową rolę w historii powiatu wejherowskiego. Niektóre z rezydencji przetrwały wieki, adaptując się do nowych funkcji, podczas gdy inne zniknęły z krajobrazu. W ramach przeprowadzonych badań udało się skatalogować zarówno te zachowane, jak i te, które zniknęły, tworząc pełny obraz dziedzictwa architektonicznego tego regionu. W tym artykule przedstawiamy wyniki badań nad historią i obecnym stanem dworów i pałaców.


podsumowanie dwory i pałace powiatu wejherowskiego

Stan zachowania dworów i pałaców powiatu wejherowskiego

Skatalogowanie obiektów rezydencjalnych w powiecie wejherowskim to efekt wieloletniej pracy Radosława Kamińskiego, znawcy i miłośnika regionu. Już w 2004 roku, wspólnie z Arkadiuszem Szczygłem, podczas analizy potencjału turystycznego powiatu wejherowskiego, wpadli na pomysł utworzenia "Szlaku Dworów i Pałaców Północnych Kaszub". Wówczas liczba obiektów dworsko-pałacowych wynosiła około 50. Kulminacją badań Kamińskiego była jego publikacja „Dwory i pałace powiatu wejherowskiego. Historia i architektura”, gdzie znalazło się aż 108 rezydencji. Dzięki współpracy portalu Dwory i Pałace Polski z Radosławem Kamińskim, wszystkie obiekty zostały dodane do naszej bazy danych, umożliwiając dostęp do wiedzy o dworach i pałacach online. Opisy zostały poszerzone o wiedzę dostępną w Internecie, głównie z bibliotek cyfrowych.

Podział dworów i pałaców według gmin:

Podział dworów i pałaców według funkcji:

Wśród 108 obieków znalezionych na tereneie powiatu wejherowskiego 9 z nich pełni funkcje komercyjne. Mieszczą się w nich hotele, restauracje czy agroturystyka. Instytucje publiczne swoje siedziby mają w 12 dworach i pałacach. Obiektów przebudowanych, w których mieszczą się mieszkania bądź są własnością prywatną jest aż 48. Opuszczonych dworów i pałaców lub w stanie ruiny jest 11. Ostatnia grupa to dwory i pałace, które już nie istnieją. Odnaleziono ich aż 30.

Przykłady dwórów i pałaców powiatu wejherowskiego, które pełnią funkcję hotelarsko-restauracyjną

pałac w Godętowie z drona
Pałac w Godętowie
pałac w Jackowie z drona
Pałac w Jackowie

Przykłady dwórów i pałaców powiatu wejherowskiego, w których mieszczą się instytucje publiczne

pałac w Wejherowie z drona
Pałac w Wejherowie
pałac w Choczewie
Pałac w Choczewie

Przykłady dwórów i pałaców powiatu wejherowskiego, które są własnością prywatną bądź zostały przebudowane i pełnią funkcje mieszkalne

dwór w Kochanowie
Dwór w Kochanowie
pałac w Strzelęcinie z drona
Pałac w Strzelęcinie
dwór w Chmieleńcu
Dwór w Chmieleńcu
dwór w Częstkowie
Dwór w Częstkowie

Przykłady dwórów i pałaców powiatu wejherowskiego, które są opuszczone lub są w stanie ruiny

dwór w Górze
Dwór w Górze
pałac w Bożympolu Małym
Pałac w Bożympolu Małym
dwór w Mierzynku
Dwór w Mierzynku
dwór w Łętowie
Dwór w Łętowie

Przykłady nieistniejących dworów i pałaców powiatu wejherowskiego

dwór w Barłominie
Dwór w Barłominie
dwór w Lewinie
Dwór w Lewinie
dwór w Łówczu
Dwór w Łówczu
pałac w Osiekach Lęborskich
Pałac w Osiekach Lęborskich

Wycieczki szlakiem dworów i pałaców północnych kaszub

Jeżeli lubicie zwiedzać dwory i pałace, to Radek Kamiński jako lokalny przewodnik turystyczny, organizuje takie wycieczki szlakiem Dworów i Pałaców Północnych Kaszub.

Szlak dworów i pałaców północnych kaszub
Szlak dworów i pałaców północnych kaszub
przykladowa oferta wycieczki
Przykładowa oferta wycieczki

Kontakt do organizatora wycieczek:

Tel. 788-926-22 / E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Radosław Kamiński

Radosław Kamiński

Redaktor portalu Dwory i Pałace Polski

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Od młodości udzielał się społecznie, w harcerstwie (ZHR) oraz w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim ( od 35 lat), gdzie był prezesem oddziału, obecnie jestem Wiceprezesem, także członkiem Rady Naczelnej. W latach 1990-2004 kierował Wejherowskim Centrum Kultury, rozwijając od podstaw tę instytucję, doprowadzając do przodującej w powiecie wejherowskim.

Czytaj więcej

Przez wiele lat działał w turystyce, na różnych szczeblach, pełniąc funkcję prezesa Stowarzyszenia Turystycznego „Ziemia Wejherowska” oraz członka Zarządu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. W latach 2007-2013 kierował wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, doprowadzając tę instytucję do szerokiego otwarcia na turystów oraz mieszkańców.

W całym swoim ponad 30-letnim okresie pracy działał na rzecz rozwoju turystyki oraz kultury Kaszub, tworząc autorski projekt „Szlak dworów i pałaców Północnych Kaszub”.

W 2006 roku wydał pierwszą publikację na ten temat, kolejne również związane były z tą tematyką (Dziedzictwo kulturowe Północnych Kaszub, Atlas turystyczny Kaszub Północnych, Rowerem na szlaku dworów i pałaców Północnych Kaszub, Dwory i pałace Północnych Kaszub 2017).
Był inicjatorem i realizatorem postawienia wielu tablic informacyjnych dotyczących tego szlaku, zaś jako przewodnik często realizuje wycieczki po wybranych obiektach (autokarowe a także rowerowe).

Posiada doświadczenie w wydawaniu książek, folderów promocyjnych, map, kalendarzy, ulotek oraz tablic informacyjnych, a także w realizacji wystaw, zwłaszcza fotograficznych. Jest autorem tryptyku o dworach i pałacach powiatów : puckiego, wejherowskiego oraz lęborskiego.
W 2018 roku uzyskał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego opracowując temat „Dwory i pałace powiatu wejherowskiego. Historia i architektura.” Podobne stypendium otrzymał i zrealizował w 2022 roku na temat powiatu lęborskiego. W bieżącym roku otrzymał trzecie już stypendium Marszałka na opracowanie dworów powiatu puckiego.
Jako Społeczny Opiekun Zabytków często wizytujący obiekty w terenie, współpracuje z pracownikami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Przez ostatnie 4 lata pracował dla Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby Północne, jako koordynator projektu unijnego „Dwory Południowego Bałtyku”. Dzięki jego staraniom powołano do życia „Pomerania Manors” Stowarzyszenie Właścicieli Pałaców i Dworów, którego jest członkiem wspierającym. Za swoją społeczną działalność został nagrodzony w 2022 roku nagrodą „Róży Północy” przyznawaną przez Powiat Wejherowski. Przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Wejherowie czwartej kadencji.

Nina Herzberg-Zielezińska

Redaktorka DIPP

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

| Nina Herzberg-Zielezińska | Aktualności
Raport o stanie zachowania dworów i pałaców powiatu wejherowskiego Dwory i pałace odegrały kluczową rolę w historii powiatu wejherowskiego. Niektóre z rezydencji przetrwały wieki, adaptując się do...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Wydarzenia
V Festiwal Historyczny "Tajemnice Trzech Stuleci" Portal Dwory i Pałace Polski po raz kolejny objął patronat medialny nad wydarzeniem organizowanym przez Karola Soberskiego i Fundacją Historyczną ...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Recenzje
Portret rokokowej damy. Burzliwe losy księżnej Rozalii Lubomirskiej: recenzja "Portret Rokokowej Damy. Burzliwe losy księżnej Rozalii Lubomirskiej" autorstwa Magdaleny Jastrzębskiej to fascynująca...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Wywiady
Wywiad z Magdaleną Jastrzebską. Autorką publikacji o polskiej arystokracji Zapoznaj się z wywiadem z autorką książek o polskiej arystokracji - Magdaleną Jastrzębską. Skąd wzięła się u Pani pa...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.