Twój koszyk jest pusty

Folwark Jackowo

8 Guests
3 Bedrooms
2 Bathrooms

Folwark Jackowo to klimatyczne miejsce położone nad morzem, z dobrymi warunkami i wspaniałą przyrodą.

Właściciele folwarku oferują m. in.:

  • pokoje stylizowane na odległe kraje, które już zwiedziłeś, albo dopiero zwiedzisz
  • czyste i nowoczesne łazienki,
  • duży, wygodny "common room", w którym zawsze mozna z kimś pogawędzić
  • ogród z tarasem, na którym możesz pooddychać świeżym, pachnącym żywicą, morskim powietrzem i delektować się smakiem kawy lub herbaty.

Rano właściciele powitają Cię uśmiechem na twarzy i pysznym śniadaniem, które zapewni siły na kolejny dzień poświęcony odpoczywaniu. Zapewnią Tobie coś, czego nie da się przeliczyć na pieniądze – ciepłą i przyjazną atmosferę, tworzoną przez zafascynowanych swoją pracą ludzi oraz gości takich jak Ty.

Udogodnienia i usługi

Pokoje dwuosobowe
Pokoje trzy i czteroosobowe
Apartamenty

Pomieszczenia wspólne

Stajnia

Siłownia

Łóżeczko dziecięce

Rowery

Psy mile widziane

Domowe śniadania

Usługa noclegowa

Agroturystyka u Nicole

5 pokoi

Pokoje przy szklarni

6 pokoi

Lokalizacja

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat wejherowski, gmina Choczewo

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
W remoncie
Zastosowanie:
Nie
Zastosowanie:
Agroturystyka - Folwark Jackowo
Zespół:
zespół dworsko-parkowy z folwarkiem
Skład zespołu:
dwór, park, magazyn zbożowy, rządcówka, cukrownia
Numer rejestru:
1629
Data wpisu:
25 Kwi, 1997

Historia dworu w Jackowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Jackowie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o miejscowości Jackowo pochodzi z 1377 r. z Woskowych Tablic Kopenhaskich. Dowiadujemy się o nich od Woycecha (Wojciecha) von Jaskow (Jatzkow). W księdze komturstwa gdańskiego Jatzkow figuruje jako miejscowość założona na prawie polskim. Od XVI w. majątek należał do szlacheckiego rodu von Jatzkow. Pod koniec XVIII w. zarządzała nim rodzina von Somnitz. W 1804 r. Jackowo wraz z Biebrowem i Ulinią były własnością podkomorzego Franza von Somnitz. W 1829 r. Karl Georg Flieβbach odkupił od niego posiadłość w Jackowie. Do 1945 r. pozostała ona nieprzerwalnie własnością rodziny Flieβbach. Ostatnim właścicielem był Günther Flieβbach ( ur. 22 stycznia 1899 r.). Był najmłodszym dzieckiem Franza Wilhelma Hugona Flieβbacha (ur. 10 czerwca 1861 r.) i Therese z domu Roesing z Susza (Prusy Zachodnie). Małżeństwo miało jeszcze trójkę dzieci: Erikę, Franza i Ernsta. Żona Günther - Ada, pochodziła z Turyngii. Mieli czworo dzieci: Franz Wilhelm, Ute, Felicitas i Gabriele. Rodzinie udało się w porę uciec, jeszcze zanim Armia Czerwona wkroczyła do Jackowa. Po zakończeniu II WŚ rodzina Flieβbach trudniła się handlem węgla w Königslutter (Dolna Saksonia). Günther Flieβbach zmarł w 1973 r.

W pamięci całej rodziny - również krewnych, którzy nie mieszkali w Jackowie, lecz w innych majątkach w dawnym powiecie lęborskim - zachował się domek na plaży. Znajdował się on 6 km na północ od Jackowa, między białymi ruchomymi wydmami i rozległymi sosnowymi lasami. Drogę przez las do domku na plaży pokonywano pieszo, na koniu bądź wozem zaprzęgniętym w cztery konie. Wóz nazywano "Arką Noego", ponieważ boczne ściany od wewnątrz były wyplecione słomą. Po drodze mijano niewielkie Jezioro Kopalińskie, na którym w 1921 r., ze względu na kończące się paliwo, wylądował małym wodnopłatowcem znany lotnik Wolfgang von Gronau.

Domek letniskowy na plaży miał konstrukcję szkieletową, został wybudowany w 1860 r. Posiadał on pięć pokoi i kuchnię. Ten uroczy zakątek w otoczeniu natury był centralnym miejscem spotkań rodzinnych w okresie letnim. Domek należał z pewnością do najstarszych zabudowań letniskowych na całym Pomorzu.

Wiosną 1945 r. żołnierze radzieccy zniszczyli ten budynek, a następnie kompletnie rozebrali. Części materiału budowlanego wykorzystali na umocnienie wydm - budowali w tym miejscu pozycje obronne przed ewentualnym napadem Niemców od strony morza.

Dwór w Jackowie powstał w 1804 roku. Położony był w szczególnie uroczym zakątku. Otoczony był zielenią parku i pobliskiego lasu . Stanowił więc niewątpliwie przytulną siedzibę dla swoich mieszkańców. Przy jego budowie właściciele mieli na uwadze różne funkcje pomieszczeń i nie szczędzili na ich metrażu. Dwór pełnił przede wszystkim funkcje mieszkalne dla wielopokoleniowej rodziny bezpośrednich właścicieli. Stałe miejsce zamieszkania zapewniano również służbie. Dwa osobne mieszkania przysługiwały zarządcom (inspektoratom) - znajdowały się one w budynku bezpośrednio przy gorzelni. Na parterze w pałacu znajdował się obszerny hall z kominkiem. Po prawej stronie od hallu było wejście do pomieszczeń biurowych. Z lewej strony dwuskrzydłowe drzwi prowadziły do gabinetu dziedzica. Po prawej stronie wzdłuż długiego korytarza szło się do mieszkania matki Günthera Flieβbacha, Theresie Flieβbach, która mieszkała tam do 1945 r. Po środku parteru była duża i mała jadalnia, a bezpośrednio za nimi znajdowała się oszklona weranda. Jedzenie do jadali wwożono niewielką windą z kuchni z piwnicy. Od strony parku było osobne wejście do wielkiej sali balowej.

Na piętro wchodziło się po dębowych schodach. Również cała boazeria w hallu i na półpiętrze wykonana była z tego szlachetnego drewna. Na ścianach wisiały portrety wszystkich dorosłych przedstawicieli tej linii rodowej - między nimi umieszczono niewielkie kinkiety świecowe. Z sufitu zwisały dwa pokaźne, okrągłe mosiężne żyrandole. W pierwszych latach XX w. cały dwór był już zaopatrzony w elektryczność. Po wejściu na piętro po prawej stronie wchodziło się do pomieszczeń drugiej werandy, nieco mniejszej od tej strony parku. Werandę tę wykonano w latach 20-tych. W niektórych jej oknach wmontowano kolorowe witraże. Wzdłuż drewnianej balustrady przechodziło się obok trzech pokoi gościnnych do części sypialnej budynku. Wcześniej jednak można było przejść do prawego skrzydła, gdzie znajdowały się pokoje dla mamsell (głównej gospodyni) i dla pokojówek oraz innej służby. Znajdowało się tam też niewielkie mieszkanie - ewentualnie dla kogoś dorosłego z rodziny. Lewe skrzydło pałacu na pierwszym piętrze to przede wszystkim sypialnie dla członków rodziny dziedzica. Sam dziedzic z małżonką miał dwa oddzielne pomieszczenia. Bezpośrednio do sypialni rodziców przylegały pokoje dziecięce oraz obszerna łazienka. Cały dwór był wyposażony w centralne ogrzewanie (które było podłączone do gorzelni). Dodatkowo w każdej sypialni były piece kaflowe. W lewym skrzydle od strony parku miała swoje niewielkie mieszkanie z balkonem domowa nauczycielka, pani Elsner. Córki dziedzica: Ute i Felicitas chodziły najpierw do wiejskiej szkoły, ale później prywatna nauczycielka miała przygotować je do nauki w gimnazjum. Lekcje odbywały się przede wszystkim w małej altanie na pierwszym piętrze.

Piwnica miała kilka różnych pomieszczeń (spiżarni) na zapasy żywności. W zewnętrznej części parku w kierunku lasu znajdowała się tzw. lodownia. Była to głęboka piwnica, do której wchodziło się przez niewielkie półkoliste wejście wykonane z cegieł. W piwnicy tej gromadzono przez cały rok na przekładnej warstwie z torfu i słomy grube bryły lodu. Codziennie przynoszono do kuchni w wiadrze kilka bryłek do schładzania produktów żywnościowych. Zapasy lodu uzupełniano zimą, przywożąc go przez las z Jeziora Kopalińskiego.

Jedno z pomieszczeń piwnicy spełniało warunki na korzystne przechowywanie wina i w nim też urządzono winiarnię. Według relacji byłych mieszkańców dworu nie było w nim żadnych tajemnych przejść, ani zamurowanych pomieszczeń, kryjących cenne skarby.

Rozległy ogród warzywny znajdował się w pn.-wsch. cz. w kierunku lasu. Rosło tam kilka drzew oraz krzewów owocowych, leszczyna i krzewy bzu. Na polu uprawiano co roku szparagi. Za sadem w bezpiecznym miejscu znajdował się piec chlebowy, drugi podobny był dla mieszkańców wsi w pobliżu szkoły.

W lesie na wrzosowiskach oraz przy wydmach pszczelarz ustawił pasieki.

Z dziedzińca wyjeżdżało się przez bramę na obszerne podwórze. Na teren majątku można było wjechać przez cztery różne bramy. Drogi dojazdowe były wybrukowane, natomiast droga prowadząca przez wieś była piaszczysta. Po prawej stronie kompleksu gospodarczego była gorzelnia i obora. Bezpośrednio za gorzelnią Franz Flieβbach wybudował nowoczesny tartak, który był jeszcze czynny w pierwszych latach po II WŚ. Za duże stado owiec oraz utrzymanie owczarni odpowiedzialny był do 1945 r. przeszkolony w tym zawodzie owczarz Georg Dornau i jego dwóch pomocników. W stajniach końskich oprócz koni pociągowych było specjalne pomieszczenie dla koni rasowych, które były wielką pasją Günthera Flieβbacha. W pn.-zach. cz. obejścia znajdował się częściowo masywny budynek magazynu.

Po lewej stronie w kierunku południowym była stodoła, świniarnia i stajnia. Druga stodoła stała bezpośrednio na polu w kierunku Kierzkowa.

Flieβbach specjalizował się w uprawie kartofli i żyta. Do niego należał również jackowski młyn. Oddał go później w dzierżawę.

Kilkaset metrów od Jackowa po prawej stronie leśnej drogi do Biebrowa w 1834 r. wyznaczono miejsce na cmentarz. Ogrodzono go olbrzymimi kamieniami polnymi. Po lewej i prawej stronie chowano zmarłych we wsi, a na wprost placu wyznaczono kwaterę dla zmarłych z rodziny Flieβbach. Miejsce to otoczone było świerkami. Grób Franza Flieβbacha zdobił czarny murowany pomnik. Inne nagrobki miały kamienne płyty, najczęściej jednak metalowe krzyże, a niektóre również metalowe ogrodzenia. Po grobach rodziny Flieβbach nie pozostał żaden ślad, miejsce starego cmentarza zarosło krzewami i drzewami. W niektórych tylko miejscach widoczne są pozostałości po grobach innych mieszańców wsi.

Po II wojnie światowej w dworze mieścił się PGR oraz Stacja Hodowli Roślin. Obecnie pełni funkcje agroturystyczne.

ŹRÓDŁA WIEDZY
  • Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdanski 2010.
  • Irena Elsner, Dzieje gminy Choczewo do 1945 roku, Amberg 2012.
  • Rejestr zabytków nieruchomych – stan na 02.03.2016.
  • www.folwarkjackowo.pl

Zdjęcia: wizytacja terenowa 02.05.2016 r. i 16.06.2022 r. oraz Folwark Jackowo (udostępniono za zgodą właścicieli strony)

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.