Twój koszyk jest pusty

Dwór w Gościęcinie

  • dwór w Gościecinie zdjęcie z drona
  • dwór pod Lipami agroturystyka w Gościęcinie
Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat wejherowski, gmina Choczewo

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Agrowczasy - Pokoje "Pod Lipami"
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Karta adresowa dworu w Gościęcinie

Zapoznaj się z historią dworu w Gościęcinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Gościęcinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z I poł. XIV w. Wtedy ziemie te były pod panowaniem Krzyżaków. W 1523 r. jako właściciela wymienia się jednego z czterech szlachciców z rodu von Jatzkow, który rezydował w pobliskim Zwartowie. W 1865 r. w południowej części wsi powstał duży folwark, w którym wokół dziedzińca znajdowała się obora, chlewnia, stodoła i spichlerz. Obok folwarku wybudowano dwór i założono park. Całe założenie od strony dróg wjazdowych otoczono kamiennym murem. Zespół dworski w Gościęcinie jest przykładem niewielkiego założenia dworsko-parkowego z folwarkiem, był siedzibą właściciela majątku ziemskiego nastawionego na produkcję rolną. Dwór wybudowany jest na planie prostokąta oraz posiada użytkowe poddasze. Budynek zdobi ganek, a charakterystycznym elementem są okna zakończone półkoliście. W XX w. wykopano studnię głębinową, z której czerpano wodę dla potrzeb gospodarczych i dworu.

Po I WŚ majątek został przejęty przez Skarb Państwa, w Zarządzie Dóbr Państwowych i rozprzedany. Właścicielem 86 ha ziemi była Fabryka Krzeseł T.A. z Wejherowa, 52 ha należały do Stanisława Labudy, 57 ha do Marii Wojewskiej, 59 ha do Antoniego Stefanowskiego, do którego należał również dwór, park i folwark. W czasie II WŚ majątek należał do niemieckiej rodziny Schultzów, która opuściła go w 1945 r.
Po wojnie znów właścicielem majątku został Skarb Państwa, a w latach 1948-1957 gospodarzyło tu PGR Żelazno. Nieremontowane cały czas budynki nadawały się do rozbiórki, park również w tym czasie został bardzo zaniedbany. Po 1957 r. właścicielem została gmina Choczewo. Wyremontowano pobieżnie budynek dworu i przekazano go trzem polskim rodzinom, w ramach odszkodowania za mienie pozostawione na Wschodzie. Nowi gospodarze uporządkowali teren i budynki. W 1983 r. budynek dworu częściowo opustoszał, ponieważ dwie rodziny wprowadziły się. Ich część wykupili w 1985 r. Anna i Zbigniew Szafon. W 1991 r. przystąpili oni do generalnego remontu całego dworu. Drewniane stropy zostały wzmocnione siatką, wymieniono podłogi oraz częściowo stolarkę drzwiową i okienną. Całkowicie wymieniono również instalację elektryczną oraz wodociągową. Od strony ogrodu dobudowano ganek wsparty na filarach i przykryto go dwuspadowym daszkiem, pokrytym dachówką. Od strony drogi dojazdowej ogrodzenie siatkowe zostało wymienione na ładny, drewniany płotek.

Obecnie dwór pełni funkcje agroturystyczne (kwatera „Pod Lipami”).

Źródła wiedzy
  • Gertruda Pierzynowska, Dwory, parki i folwarki Kociewia i Kaszub, Tczew 1998.
  • Marzena Szypulska-Kimilu, Dwory i pałace gminy Choczewo (historia i stan obeny), Choczewo 2003.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska,  zdjęcia: wizytacja terenowa 02.05.2016 r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.