Twój koszyk jest pusty

Pałac w Sycewicach

Pałac w Sycewicach

Udostępnił: Karl Friedrich Schwirz, data nieznana

Pałac w Sycewicach

www.wolneforumgdansk.pl

Zapoznaj się z historią pałacu w Sycewicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Sycewicach. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Sycewice (niem. Zitzewitz) należały do rodu von Zitzewitz od XV w. W 1410 r. zmarł tu Peter von Zitzewitz, który był pierwszym właścicielem Sycewic oraz Kusowa (Kussow). W 1585 r. urodził się Georg von Zitzewitz, który był założycielem drugiej linii tego rodu i podzielił majątek na dwie części A i B.

Jako właścicieli Sycewic wymienia się porucznika Clausa von Zitzewitz, Corneta Jürgena von Zitzewitz i kapitana Jacoba Jürgena von Zitzewitz.

W 1862 r. (inne źródła wskazują na 1834 r.) wieś przeszła na własność największego ówczesnego posiadacza ziemskiego – Wilhelma von Zitzewitz, który był wykształconym, nowoczesnym gospodarzem. Poszerzył on swoje dobra i zmodernizował je. Oprócz Sycewic należały do niego wsie: Cecenowo oraz Dargoleza. W Cecenowie zamieszkali jego rodzice. W 1871 r. Wilhelm kupił od kapitana Valeriana von Below Gać oraz część Nosalina.

W 1900 r. odbyły się okolicznościowe obchody 600-lecia istnienia rodu. Z tej okazji król Prus przyznał rodzinie prawo majoratu, a w 1909 r. Wilhelm otrzymał tytuł szlachecki. Wilhelm von Zitzewitz stworzył majorat z wsi: Sycewice, Gać oraz części Nosalina. Jego żoną była Elisabeth von Puttkamer. W 1925 r. majątek odziedziczył syn Wilhelma – hrabia Heinrich Eugen Wilhelm von Zitzewitz. Odbudował on wystawiony w 1905 roku pałac i założył okazały park. Po II wojnie
światowej, jak tysiące mieszkańców Pomorza, musiał opuścić swoje rodzinne strony. Po wojnie był znanym rzeźbiarzem i malarzem.

W 1949 roku Heinrich Eugen Wilhelm von Zitzewitz poślubił tancerkę i nauczycielkę gimnazjalną Gertraude Niedt (1926–2007). Z tego związku miał dwie córki i syna. W 2010 roku jego córka Lisaweta von Zitzewitz (1952–2020) wydała wspomnienia swojego ojca pod tytułem "Meister Rose und andere Geschichten". Heinrich Eugen von Zitzewitz często używał stwierdzenia, że „Pomorze jest piękne”. Te słowa często słyszała jego córka – Lisaweta.

W Sycewicach znajdował się murowany pałac z II poł. XIX w. Spalili go pijani żołnierze radzieccy, przez przypadek, od niedopałów papierosów. W dodatku przeprowadzali w Sycewicach egzekucje. Z opisów Pagela dowiadujemy się, iż dwóch pijanych Rosjan zadało śmiertelne rany jednemu z mieszkańców Sycewic. W innej rodzinie 19 marca zastrzelili ojca i córkę, ponieważ nie chciał oddać jej żołnierzom. Tragiczny los spotkał również rodzinę wójta, zwłoki czwórki dorosłych osób z tej rodziny i czwórki dzieci znaleziono powieszone w mieszkaniu w jednym rzędzie.

Źródła wiedzy
  • Świetlicka, Alicja; Wisławska, Elżbieta, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego : przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998.
  • Barbara Lis, Karta Biała, 1991, www.zabytek.pl
  • Wiązowski, Eugeniusz Grzegorz, Tam, gdzie jest park podworski i była ferma "tysiąca krów", Słupsk 2009.
  • Wiązowski, Eugeniusz Grzegorz, Z Kobylnicą przez wieki, Kobylnica 2019.
  • Historia i kultura Ziemi Sławieńskiej. T. 2, Sławno 2003.
  • www.wikipedia.de
  • Znani i nieznani mieszkańcy powiatu sławieńskiego IV, Sławno 2022.
  • http://www.ueberlauf.com/
  • https://www.stolp.de/

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Nieistniejący
Gminna ewidencja zabytków:
zespół folwarczny, park

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.