Twój koszyk jest pusty

Pałac w Płaszewie

pałac w Płaszewie
Udostępnił: Karl Friedrich Schwirz, data nieznana

Zapoznaj się z historią pałacu w Płaszewie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Płaszewie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Płaszewo (niem. Wendish Plassow, potem Plassenberg) należało do dóbr rycerskich rodu von Boehn, którzy byli właścicielami od 1470 r. Do nich należały również pobliskie: Zagórki, Bzowo i Ściegnica.

W 1690 r. właścicielem części Płaszewa był Georg von Wobeser. Później jego syna Ewala Rainer nabył kolejną część wsi. W 1717 r. dobra są w rękach kapitana Jürgena Ludwiga von Wobeser. W 1742 r. część dóbr przechodzi na własność landrata słupskiego Alexandra Dietricha von Puttkamera, ale już w 1766 r. Christian Wilhelm von Boehn w drodze licytacji odzyskał utraconą wcześniej część Płaszewa. W 1846 r. właścicielem zostaje porucznik Leo von Gostowski. Następnie Płaszewo należało do rodziny Neumann. Od 1884 do 1924 r. dobra były w posiadaniu Berta Neumanna. Kolejnym właścicielem, do 1928 r., był Frieda Mach. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami są Gertruda Siemens z. d. Hinz (Gertrud Siemann) oraz jej mąż Alfred Siemens (Alfred Siemann).

W 1961 r. w majątku powstał PGR. W połowie lat 60-tych rozebrano istniejący tu pałac.

Źródła wiedzy
  • Świetlicka, Alicja; Wisławska, Elżbieta, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego : przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998
  • Barbara Lis, Karta Biała, 1991, www.zabytek.pl
  • dr Kacper Pencarski, Analiza historyczna Słupska z uwzględnieniem rozwoju urbanistycznego i sieci osadniczej oraz przekształceń administracyjnych w okresie od XIII wieku do II wojny światowej, dostęp online
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 770–773

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.