Dwory i Pałace Polski: dwór Kuleszewo I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Kuleszewie.

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kuleszewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Kuleszewo (niem. Kulsow) do końca XIV wieku należało do rodu von Kutzeke, którzy uważani są za przodków znanego pomorskiego rodu von Zitzewitz. W 1393 roku jako właściciel wymieniany jest Laurenz Koske von Culsow, a w dokumencie z 13 czerwca 1397 roku Dereske Cusseke von Culsow. Później w ślad za księciem Wartislawem IV na Pomorze przybyła rodzina von Boehn. Właścicielami Kuleszewa zostali najprawdopodobniej w 1402 roku. W 1525 roku jako właściciel wymieniany jest Jürgen von Boehn.

W XV wieku Kuleszewo składało się z dwóch części - A i B, które posiadały różnych właścicieli. Część B została oddana w zastaw przez Hansa Georga von Below w 1678 roku w zamian za pożyczkę w wysokości siedmiu tysięcy guldenów. Natomiast część A odziedziczył Gerson Christian von Boehn po swoim ojcu Franzie Felixie. Wykupił on również od spadkobierców Feliksa Otto von Below część B Kuleszewa, dzięki czemu cały majątek znalazł się ponownie w rękach rodu von Boehn. Kolejnym właścicielem został Alexander von Boehn, który miał czterech synów. Majątek po nim odziedziczył Constantin von Boehn. W 1914 roku Constantin von Boehn przekazał majątek swojemu synowi Georgowi.

Ciekawy artykuł

Ciekawy artykuł o Kuleszewie - LINK, fragment:

Córka państwa von Boehn, Hella, przez wiele lat, raz w roku, przyjeżdżała do swojej dawnej ojczyzny. Już od piątej rano, każdego dnia, mieszkańcy widzieli ją, jak spacerowała po okolicznych łąkach i polach. Rozmawiała z miejscowymi, odwiedzała niektóre domy. Wspominała czasy swojej młodości, gdy mieszkała w siedzibie rodu von Boehn – pałacu położonym w Kuleszewie. Był to piękny obiekt z zegarem, starszą parterową stroną i nowszym skrzydłem dwupiętrowym. Do budynku dobudowano dużą salę balową, w której znajdowała się scena, a od południa efektowną oszkloną werandę. W środku zaś znajdowały się bardzo szerokie, drewniane schody. Jeszcze w czasach pegeerowskich na pałacowej sali odbywały się wiejskie dożynki. Niestety, zaniedbany budynek niszczał – mieszkał tam kierownik PGR, trzymano w nim również zwierzęta, m.in. kaczki, gęsi i gołębie. W latach siedemdziesiątych pałac rozebrano, a na jego fundamentach postawiono nowy dom.

Źródła wiedzy
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 673.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Mimovska, HISTORIE: Kuleszewo, Wróciłam do domu - historia rodziny von Boehn.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: www.zamkilubuskie.pl, autor: Jerzy Dubiel (udostępniono za zgodą autora).