Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kuleszewie

pałac w Świerzenku

www.zamkulubuskie.pl, Jerzy Dubiel

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Kobylnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kuleszewie.

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kuleszewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Kuleszewo (niem. Kulsow) do końca XIV wieku należało do rodu von Kutzeke, którzy uważani są za przodków znanego pomorskiego rodu von Zitzewitz. W 1393 roku jako właściciel wymieniany jest Laurenz Koske von Culsow, a w dokumencie z 13 czerwca 1397 roku Dereske Cusseke von Culsow. Później w ślad za księciem Wartislawem IV na Pomorze przybyła rodzina von Boehn. Właścicielami Kuleszewa zostali najprawdopodobniej w 1402 roku. W 1525 roku jako właściciel wymieniany jest Jürgen von Boehn.

W XV wieku Kuleszewo składało się z dwóch części - A i B, które posiadały różnych właścicieli. Część B została oddana w zastaw przez Hansa Georga von Below w 1678 roku w zamian za pożyczkę w wysokości siedmiu tysięcy guldenów. Natomiast część A odziedziczył Gerson Christian von Boehn po swoim ojcu Franzie Felixie. Wykupił on również od spadkobierców Feliksa Otto von Below część B Kuleszewa, dzięki czemu cały majątek znalazł się ponownie w rękach rodu von Boehn. Kolejnym właścicielem został Alexander von Boehn, który miał czterech synów. Majątek po nim odziedziczył Constantin von Boehn. W 1914 roku Constantin von Boehn przekazał majątek swojemu synowi Georgowi. Od 1750 roku właścicielką Kuleszewa była wdowa po Johannie - Dorothea Agnessa, która w 1763 roku przekazała Kuleszewo swojemu synowi, rotmistrzowi Christianowi
Wilhelmowi von Boehnowi. W pierwszej połowie XIX wieku  Kuleszewo i Zagórelc należało do Aleksandera von Boehn (1813-1889). Po jego śmierci Kuleszewo otrzymał Constantin von Boehn, członek pruskiej Izby Panów.Wybudował on w Kuleszewie gorzelnię oraz wyburzył najstarsze skrzydło dworku, na jego miesjcu wybudował nowe, z odrębnymi pomieszczeniami mieszkalnymi i salą balową. W 1914 roku Constantin przekazał majątek swojemu synowi, Georgowi von Boehnowi (1886-1946), znanemu w okolicy z krytycznego stosunku do nazizmu (po zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku, trafił na trzy miesiące do słupskiego więzienia).

Ciekawy artykuł

Ciekawy artykuł o Kuleszewie - LINK, fragment:

Córka państwa von Boehn, Hella, przez wiele lat, raz w roku, przyjeżdżała do swojej dawnej ojczyzny. Już od piątej rano, każdego dnia, mieszkańcy widzieli ją, jak spacerowała po okolicznych łąkach i polach. Rozmawiała z miejscowymi, odwiedzała niektóre domy. Wspominała czasy swojej młodości, gdy mieszkała w siedzibie rodu von Boehn – pałacu położonym w Kuleszewie. Był to piękny obiekt z zegarem, starszą parterową stroną i nowszym skrzydłem dwupiętrowym. Do budynku dobudowano dużą salę balową, w której znajdowała się scena, a od południa efektowną oszkloną werandę. W środku zaś znajdowały się bardzo szerokie, drewniane schody. Jeszcze w czasach pegeerowskich na pałacowej sali odbywały się wiejskie dożynki. Niestety, zaniedbany budynek niszczał – mieszkał tam kierownik PGR, trzymano w nim również zwierzęta, m.in. kaczki, gęsi i gołębie. W latach siedemdziesiątych pałac rozebrano, a na jego fundamentach postawiono nowy dom.

Źródła wiedzy
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 673.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Mimovska, HISTORIE: Kuleszewo, Wróciłam do domu - historia rodziny von Boehn.
  • Eugeniusz Grzegorz Wiązowski, Z Kobylnicą przez wieki, 2019r., 

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: www.zamkilubuskie.pl, autor: Jerzy Dubiel (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.