Twój koszyk jest pusty

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Kobylnica

Rodzaj obiektu:
Park
Stan zachowania:
Nieistniejący
Numer rejestru zabytków:
1684
Numer dawnego
rejestru zabytków:
371
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator w Słupsku
Data wpisu do rejestru:
22 grudzień 1998

Zapoznaj się z historią pałacu w Bzowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Bzowie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Miejscowość Bzowo (niem. Besow) początkowo należało do księcia pomorskiego Świętopełka, który w XIII wieku przekazał ją zakonowi joannitów. Nie wiadomo jak długo Bzowo było w posiadaniu zakonu. Dokładniejsze dane o właścicielach pochodzą z II połowy XV wieku. W 1480 roku posesjonatem był Mathias Bone. Bohenowie natomiast przejęli wieś w 1529 roku. Bzowo było we władaniu Bohenów przez blisko 400 lat. W 1784 roku właścicielem został Ernst Ludwig von Boehn. W tym czasie we wsi były dwa folwarki, hodowla ryb, młyn wodny, czterech chłopów, trzech chałupników, szkoła. W latach 1773-1775 za dotacje królewskie wybudowano gospodarstwo Plan-heide (dzisiejsza Rozłęka). Należał on najpierw do majątku Bzowo a następnie do Scięgnica. W roku 1814 Bzowo wraz z Żabnem liczyło 811 hektarów. Funkcjonowały tu młyn wodny z elektrownią, gorzelnia i płatkarnia. W roku 1857 Franz Wilhelm Adolf von Bohen sprzedał go Friedriechowi von Blumenthal. Następnie Friedrich odsprzedał go w 1892 roku Augustowi Siemersowi, który był również właścicielem Kończewa. W 1901 roku syn Augusta von Siemers przekazał majątek Erichowi von Bonin (najprawdopodobniej to on wybudował pałacyk). W roku 1920 właścicielem Bzowa, był syn Ericha – Albrecht. Z powodów finansowych w 1931 roku Albrecht był zmuszony sprzedać posiadłość Towarzystwu Parcelacyjnemu. Jeszcze tego samego roku Bzowo wraz z folwarkiem zostało rozparcelowane. Gorzelnię przekształcono w mleczarnię. Jej właścicielem był najpierw Otto Hoclcendorf, później zaś była to mleczarnia spółdzielcza. Właścicielem młyna wodnego został Heinrich Kosanke, natomiast w pałacu utworzono szkołę powszechną, mieszkania dla dwóch
nauczycieli oraz kaplicę ewangelicką.

Obiekt obecnie już nie istnieje, spłonął w 1975 roku. W rejestrze zabytków widnieje zabytkowy park.

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Rejestr Zabytków Nieruchomych, stan na 01-09-2016.
  • Eugeniusz Grzegorz Wiązowski, Z Kobylnicą przez wieki, 2019r.,

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.