Twój koszyk jest pusty

Pałac w Kwakowie

Pałac w Kwakowie

Pałac w Kwakowie, Litografia Alexander Duncker

Pałac w Kwakowie

Udostępnił: Karl Friedrich Schwirz, data nieznana

Zapoznaj się z historią pałaco w Kwakowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Kwakowie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Kwakowo należało pierwotnie do rodu von Zitzewitz. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1480 r. Jednakże osada prawdopodobnie istniała wcześniej.

Na temat założenia wsi Quackenburg nie ma pewnych informacji. Podczas przebudowy kościoła w 1615 roku znaleziono, w jednym z kamieni nazwanym ,,Wetterhahnskopf" list. Z tego dokumentu wynikało, że ,,kościół został zbudowany w 1208 roku". Opiekunem kościoła był wówczas Marcus Siczewitz (Zitzewitz). Według starej opowieści na tzw. Stifts-Bergen (na południe od Quackenburga) znajdował się klasztor lub zakon. Quackenburg miało wcześniej składać się z dwóch rzędów domów, większego biegnącego od północy na południe wzdłuż obecnej drogi oraz mniejszego biegnącego z zachodu na wschód. Południowe zakończenie pierwszego rzędu zostało jednak zniszczone przez ogromny pożar. Prawdopodobnie Quackenburg było wówczas większe i ważniejsze niż w późniejszych czasach. Na północnym końcu tego rzędu, niedaleko od potoku młyńskiego Quacke, znajdowały się dwa szlacheckie gospodarstwa, które pierwotnie należały do tego samego obszaru i stanowiły majątek Zitzewitz-Beßwitz. Przed 1590 rokiem zostały one podzielone. Jedna posiadłość pozostała w rękach rodziny von Zitzewitz, druga przeszła w obce ręce i została ponownie nabyta przez rodzinę w połowie XVII wieku, prawdopodobnie poprzez zakup lub dziedziczenie. Od 1649 roku Paul von Zitzewitz był wyłącznym właścicielem obu dworów.

Trzydzieści lat później (od ok. 1680 r.) przeszły we władanie von der Goltzów, następnie Wobeserów, aby ostatecznie - od 1714 do 1905 roku pozostać w rodzinie von Blumenthalów.

Od Blumenthalów Kwakowo wykupił Bodo von Zitzewitz, syn Güntera z Borzęcina, aby sprzedać je następnie w 1913 r. - Bernardowi von Puttkamer.

W 1936 r. część dóbr znajdowała się w rękach Otto Ratzke, a druga była własnością R. Huppke ze Słupska.

Źródła wiedzy
  • Świetlicka, Alicja; Wisławska, Elżbieta, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego : przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 791–796
  • Marzenna Mazur, Ziemia słupska - dzieje i kultura : objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

  • Litografia Alexander Duncker, domena publiczna;
  • Stara fotografia - udostępnił Karl Friedrich Schwirz, data nieznana
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Nieistniejący
Gminna ewidencja zabytków:
park w zespole folwarcznym

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.