Twój koszyk jest pusty

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Kobylnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący

Zapoznaj się z historią dowru w Kczewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kczewie. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Kczewo pochodzi z dokumentu z 1240 roku, w którym książę pomorski Świętopełk (Swantopolka II) podarował Kczewo Joannitom. W średniowieczu wieś była lennem rodu von Kleist. W 1628 r. właścicielem części majątku był Hans Natzmer. W 1734 roku Kczewo stało się własnością rodu von Blumenthal. W 1784 roku wieś składała się z folwarku, młyna wodnego, sześciu
zagród chłopskich i 2 4 domów. Kolejno w 1825 roku majątek należał do starosty Sławna Alberta von Kamecke i jego żony Otylii. Ich córka Maria von Kamecke wniosła do posagu majątek Kczewski do rodziny von Bülow w 1847 roku. Kczewo było w ich posiadaniu do końca II wojny światowej. W 1914 roku właścicielem wsi był Adolf von Bülow asesor rejencji. Ostatnią przedwojenną właścicielką majątku była Anna Maria von Bülow z domu von Arnim. Zespół dworsko-folwarczny najprawdopodobniej funkcjonował od XVII w.

W 1940 r. część budynków gospodarskich i inwentarskich spłonęło. Podczas wojny odbudowano dwie stodoły, oborę oraz warchlakarnię. Na skraju podwórza folwarcznego usytuowany był dwór z oficyną. Został on ostatecznie rozebrany na początku lat 80. XX w. Na miejscu obiektów folwarcznych posadowiony został współczesny betonowy cielętnik, którego bryła szpeciła teren podwórza. Z dawnego zespołu folwarcznego zachowały się po wojnie tylko stodoły z wydzieloną kuźnią, dawne garaże, cielętnik, owczarnia, chlewnia ze stelmacharnią, stajnia koni roboczych i spichlerz. W 2009 r. budynki gospodarcze dawnego PGR zostały rozebrane, a gruz został przemielony. Na wschód od głównego wjazdu na podwórze folwarczne, po północnej stronie drogi wiejskiej wiodącej w kierunku Słonowic zachowały się trzy domy robotników folwarcznych z chlewikami. W sąsiedztwie tych domów wybudowano współczesne bloki, które częściowo zajęły miejsce starych budynków mieszkalnych. Przy bocznej drodze wiodącej w kierunku pól i cmentarza posadowiony jest dom mieszkalny, który w przeszłości prawdopodobnie był domem ogrodnika.

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Gminny Program Opieki Nad Zabytkami Gminy Kobylnica na lata 2006-2010, Kobylnica 2006.
  • Gminny Program Opieki Nad Zabytkami Gminy Kobylnica na lata 2013-2016, Kobylnica 2013.
  • Eugeniusz Grzegorz Wiązowski, Z Kobylnicą przez wieki, 2019r.,

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.