Twój koszyk jest pusty

Dwór w Dobrzęcinie

Zapoznaj się z historią dworu w Dobrzęcinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Dobrzęcinie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Dobrzęcino (niem. Dubberzin) w średniowieczu było lennem rodu von Kleist. Ok. 1480 r. Dobrzęcino, wraz z sąsiadującymi Słonowicami, kupił Mathias von Puttkamer.

Między 1550 a 1640 r. połowa majątku była w posiadaniu rodu von Below. Jednak istnieje dokument z 1532 r., który wskazuje Joachima von Below jako posiadacza udziału w Dobrzęcinie. Z tego rodu jako właściciel Dobrzęcina wymieniany jest również Jürgen von Below.

W XVIII w. właścicielem wsi był hrabia Adam Joachim von Podewils, a po nim jego spadkobiercy nieznani z nazwisk.

Od 1770 r. (lub 1765 r.) majątek był w całości w rękach Heinricha Joachima Reinholda von Krockow, który wykupił różne prawa od wspominanych wyżej spadkobierców Podewilsa.

W 1851 roku majątek przeszedł w posiadanie baronów von Wolzogen, a ich rodzina posiadała go aż do 1945 roku. Księgi adresowe z lat 1914 i 1920 jako właścicielkę wymieniają baronową Hedwig von Wolzogen z domu von Wersen. Ostatnimi przedwojennymi właścicielkami majątku były siostry baronówna Rosalie von Wolzogen i Jutta von Böltzig.

Po 1945 r. majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego. Utworzono w nim PGR. Później właścicielem PGR była Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz Spółka SEKAM.

Nie jest znana data budowy dworu. Zachowało się po nim tylko skrzydło zachodnie. Pierwotny dwór był zbudowany z muru pruskiego i miał kształt prostokąta, był parterowy. Został rozebrany w latach 70-tych ze względu na zły stan techniczny. Przypuszczalnie wspomniane zachodnie skrzydło dworu zostało dostawione na początku XX w. do znacznie starszej części wschodniej, która mogła być zbudowana ok. poł. XIX w. po przejęciu majątku przez barona von Welzogen.

Źródła wiedzy
  • www.wikipedia.de
  • Ernst H. von Michaelis, Kirchspiel Quatzow, Kreis Schlawe in Pommern, 1990
  • Aleksandra Wilczyńska, Karta Biała, 1997, www.zabytek.pl

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Polecane publikacje z naszej księgarni:
50,00
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący
Gminna ewidencja zabytków:
dwór, zespół folwarczny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.