Twój koszyk jest pusty

Dwór Wrząca

Zapoznaj się z historią dworu w Wrzącej

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Wrząceh. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Wieś Franzen była zamieszkana od dawna. Świadczy o tym istnienie przedhistorycznych obiektów. Na zachodniej stronie wsi, na wzgórzu, znajdują się trzy kurhany, porośnięte starymi dębami. Na północ od Zbyszewa (niem. Reinholdsfelde) znajduje się bardzo starożytna skrzyniowa mogiła.
W sąsiednich bagnach znajduje się pierścień ziemny otoczony bardzo wysokimi drzewami. Dawni mieszkańcy wioski ukrywali tam swoje bydło przed wrogami podczas wojny trzydziestoletniej. To miejsce nazywa się "Schloßberg" (Góra Zamkowa). Według ludowych opowieści, tam miał zatonąć / zapaść się w bagnie "zamek".

Pierwsze wzmianki w dokumentach o wsi Wrząca (niem. Franzen) pochodzą z 1409 r. W tym roku Henning Glasenapp von Manow z miasta Schlawe podpisał akt pojednawczy w związku z zabiciem wuja Laurentiusa Kutzeke przez Curda Mandavel von Vrantzen. Do XVIII w. była to wieś lenna rodu von Kleist.

Znajdowały się tu dwa majątki rycerskie. W XVI w. należała do rodu von Below. W XVII w. jako właścicieli wymienia się przedstawicieli rodów von Puttakmer i von Krockow.

W 1705 r. majątek należał do Jürgena Dawida von Kameke. W 1742 r. nowymi właścicielami została rodzina Schiebel von Schiebiestein. W 1773 r. cały majątek należał do Heinricha Joachima Reinholda von Krockow. Od 1811 r. właścicielem był Christian Eggert Neumann. W 1861 r. majątek kupił Heinrich Treichel. W XIX w. majątek Wrząca i Zbyszewo (niem. Reinholdsfelde) kupił Heinrich Puttakmer. W 1892 r. jako właściciela wymienia się Ottona von Puttkamer. W 1905 r. majątek odziedziczył Otto von Puttakmer (syn poprzedniego Ottona). Pozostał on właścicielem do 1945 r.

Po zakończeniu II wojny światowej w majątku powstał PGR. Na początku lat 90-tych gospodarstwo przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Źródła wiedzy
  • Andrzej Pryszczewski, Karta Biała, 1997, www.zabytek.pl
  • Wiązowski, Eugeniusz Grzegorz, Z Kobylnicą przez wieki, Kobylnica 2019.
  • Der Kreis Schlawe : Ein pommersches Heimatbuch. 2. Band - die Städte und Landgemeinden, 1989.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Polecane publikacje z naszej księgarni:
50,00
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący
Gminna ewidencja zabytków:
pozostałości parku

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.